| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV Light Module 12043 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1 Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV Light Module 12043 |
| Model Number | UV Light Module 12043 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Voltage | 34-38V | LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Luminous Size | 116mm*28mm | Current | 4-5.6A |
| Power | 240W | Module Size | 120mm*43.5mm*2.0mm |
UV Light Module 240W uv curing led lamp led module light uv glue curing lamp
UV Light Module Product Description
| Product Name | UV Light Module 12043 |
| Power | 240W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 80 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 120mm*43.5mm*2.0mm |
| Luminous Size | 116mm*28mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 34-38V |
| Current | 4-5.6A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |


FAQ
Q1.
Are
you
a
factory?
A:
Yes!
We
are
a
factory
in
Shenzhen.
We
have
been
producing
UV
LED
products
for
seven
years.
Q2.
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
lamp
beads;
UV
LED
module;
UV
LED
single
lamp
and
UV
equipment.
Q3.
How
about
the
quality
of
the
leds?
A:
Please
do
not
worry
about
the
quality.
Our
company
is
the
main
manufacturer
of
LEDs
in
China.
The
payment
can
be
T/T
transaction.
Q4.
Can
adjustable
of
UV
intensity
?
A:
Yes,
the
intensity
is
0-100%
adjustable.
We
designed
different.
Q5.
How
many
days
do
you
need
for
preparing
order?
A:
We
need
3-7
days
for
normal
order,
Custom
product
cycle
is
15-20
days.
Q6.
Is
there
any
discount
for
bulk
order?
A:
Yes,
if
you
need
bulk
order
or
you
want
customized
products,
we
can
provide
wholesale
price.
Q7.
What's
the
brand
of
LED
chip
you
use?
A:
The
LED
chip
brand
we
use
are
LG,
Epileds,
Seoul.
Q8.
What's
the
lifespan
of
UV
LED
?
A:
The
lifespan
of
LED
chip
is
20,000
hours,
if
you
take
care
it
during
the
usage,
it
usually
can
be
used
2-3
years.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.