| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 Piece |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV Light Module 9510 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package module | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1 Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV Light Module 9510 |
| Model Number | UV Light Module 9510 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Voltage | 71.5-82.5V | LED Chips | Seoul, Epileds, LG |
| Luminous Size | 83mm*6.5mm | Current | 1-1.5A |
| Power | 110W | Module Size | 95mm*10mm*2.0mm |
UV Light Module 110W high power lamp beads module uv led curing system
| Product Name | UV Light Module 9510 |
| Power | 110W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 11 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 95mm*10mm*2.0mm |
| Luminous Size | 83mm*6.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 71.5-82.5V |
| Current | 1-1.5A |
| Chip Material | Seoul,Epileds,LG |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package UV lamp |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting,UV inks, UV glues, and touch screens. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1. Are you a factory?
A:Yes! We are factory in Shenzhen. We have been producing UV LED products for six years.
Q2. What's the wavelength of the UV LED lamp?
A: The wavelength of UV LED lamp usually are 365-405nm.The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine, 365nm for UV glue.
Q3. What's your LED chip?
A: We use are Korea LG, Seoul, Taiwna Epileds about the LED chip brand
Q4. What's the materials of the lamp and lens?
A: The materials of lamp is Aluminum,and the lens are quartz.
Q5.What's the cooling way?
A: Most of UVLED are water cooling. We also have several hot selling air cooling UVLED, more air cooling UV LED are on the way
Please
pay
special
attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
During
the
whole
process
of
use,
all
people
who
are
in
direct
contact
with
UVLED
should
take
measures
to
prevent
and
eliminate
static
electricity,
and
do
not
touch
the
UV
light
emitting
diode
directly
with
their
hands.
2)
When
welding,
attention
should
be
paid
to
the
welding
time
and
temperature,
and
the
positive
and
negative
polarities
should
be
distinguished.
3)
Electrical
parameters
such
as
current
and
voltage
should
not
exceed
the
rated
values.
For
high
power
weliding
using
UV
LED
the
following
points
should
be
followed
1)
The
operation
of
welding
should
not
exceed
the
time
limit;
2)Make
sure
that
the
welding
temprature
is
below
260C
degrees
at
all
time.
3)Aviod
lens
damage
during
welding.
4)
Make
sure
that
the
cooling
system
is
working
actively,
efficeiently
and
is
dissipating
heat.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.