| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV Light Module 6885 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1 Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV Light Module 6885 |
| Model Number | UV Light Module 6885 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Voltage | 45-52V *2 | LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Luminous Size | 68mm*59mm | Current | 4-6A *2 |
| Power | 560W | Module Size | 68mm*85mm*2.5mm |
UV Light Module 560W high power uv led cob led module uv led curing lamp
| Product Name | UV Light Module 6885 |
| Power | 560W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 56 pcs |
| Diode type | 6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 68mm*85mm*2.5mm |
| Luminous Size | 68mm*59mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 45-52V *2 |
| Current | 4-6A *2 |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |


FAQ
Q1.
Are
you
a
factory?
A:
Yes!
We
are
a
factory
in
Shenzhen.
We
have
been
producing
UV
LED
products
for
seven
years.
Q2.
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
lamp
beads;
UV
LED
module;
UV
LED
single
lamp
and
UV
equipment.
Q3.
How
about
the
quality
of
the
leds?
A:
Please
do
not
worry
about
the
quality.
Our
company
is
the
main
manufacturer
of
LEDs
in
China.
The
payment
can
be
T/T
transaction.
Q4.
Can
adjustable
of
UV
intensity
?
A:
Yes,
the
intensity
is
0-100%
adjustable.
We
designed
different.
Q5.
How
many
days
do
you
need
for
preparing
order?
A:
We
need
3-7
days
for
normal
order,
Custom
product
cycle
is
15-20
days.
Q6.
What's
the
wavelength
of
the
UV
Curing
LED
Lamp?
A:
The
wavelength
of
UV
LED
Lamp
usually
are
365-405nm,
the
wavelength
for
inkjet
printer
is
395nm,
385/395nm
for
printing
machine,
365nm
for
UV
glue.
Q7.
What's
the
brand
of
LED
chip
you
use?
A:
The
LED
chip
brand
we
use
are
LG,
Epileds,
Seoul.
Q8.
What's
the
materials
of
the
lamp
and
lens
?
A:
The
materials
of
lamp
is
Aluminum,
and
the
lens
are
quartz.
Matters
needing
attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
During
the
whole
process
of
use,
all
people
who
are
in
direct
contact
with
UVLED
should
take
measures
to
prevent
and
eliminate
static
electricity,
and
do
not
touch
the
UV
light
emitting
diode
directly
with
their
hands.
2)
When
welding,
attention
should
be
paid
to
the
welding
time
and
temperature,
and
the
positive
and
negative
polarities
should
be
distinguished.
3)
Electrical
parameters
such
as
current
and
voltage
should
not
exceed
the
rated
values.
Attention should be paid to welding high-power UV LED:
1)
Welding
temperature
should
be
less
than
260
degrees
Celsius.
2)
Reflow
welding
is
allowed
only
once.
3)
When
welding,
distinguish
positive
and
negative
polarity,
and
avoid
lens
to
avoid
damage
to
lens.
4)
Do
a
good
job
of
heat
dissipation
measures,
especially
high-power
UVLED
as
far
as
possible
to
ensure
adequate
radiator
area.
5)
In
order
to
prolong
the
lifetime
of
ultraviolet
light
emitting
diodes,
it is recommended to use a stable constant current driving power supply or IC instead of a constant voltage driving power supply or IC.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.