| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV Light Module 4040 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1 Year | View Angle of the Lens | 180 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV Light Module 4040 |
| Model Number | UV Light Module 4040 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Voltage | 13-15V | LED Chips | Optional(LG/Epileds/ Seoul) |
| Luminous Size | 27mm*16.5mm | Current | 2-3A |
| Power | 40W | Module Size | 40mm*40mm*2.0mm |
UV Light Module 40W Planar Quartz Lens lamp beads uv led modul printer
| Product Name | UV Light Module 4040 |
| Power | 40W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 4 pcs |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz Lens |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Module size | 40mm*40mm*2.0mm |
| Luminous Size | 27mm*16.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 13-15V |
| Current | 2-3A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |

FAQ
Q1.
Are
you
a
factory?
A:
Yes!
We
are
a
factory
in
Shenzhen.
We
have
been
producing
UV
LED
products
for
seven
years.
Q2.
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
lamp
beads;
UV
LED
module;
UV
LED
single
lamp
and
UV
equipment.
Q3.
Do
you
have
any
MOQ
restrictions
on
LED
light
orders?
Do
not!
One
is
also
acceptable.
Q4.
Can
we
customize
products?
A:
Yes!
We
can
produce
according
to
your
requirements
or
technical
drawings.
Q5.
How
about
the
quality
of
the
leds?
A:
Please
do
not
worry
about
the
quality.
Our
company
is
the
main
manufacturer
of
LEDs
in
China.
Q6.
What
will
be
the
delivery
time
and
what
will
be
the
mode
of
payment?
A:
Our
delivery
time
will
be
3-10days.
The
payment
can
be
T/T
transaction.
Q7.
Could
I
put
my
logo
on
it?
A:
Of
course.
The
logo
can
be
made
according
to
your
requirements
once
you
reached
our
MOQ.
Q8. Can
adjustable
of
UV
intensity
?
A:
Yes,
the
intensity
is
0-100%
adjustable.
We
designed
different.
Q9.What's
the
lifespan
of
UV
LED
?
A:
The
lifespan
of
LED
chip
is
20,000
hours,
if
you
take
care
it
during
the
usage,
it
usually
can
be
used
2-3
years.
Q10.
How
to
place
an
order?
A:
If
you
want
to
place
an
order,
Please
feel
free
to
send
us
an
inquiry
email
or
contact
us
by
trademanager
online,
we will reply you within 24hours(working day).
Matters
needing
attention
Warm reminder, in order to make our products play the best performance, and to reduce
the
failure
of
customers
when
using
the
product,
please
pay
attention
to:
1)
During
the
entire
use
process,
all
people
who
are
in
direct
contact
with
UVLEDs
should
take
measures
to
prevent
and
eliminate
static
electricity,
and
do
not
directly
touch
UV
LEDs
with
their
hands.
2)
Electrical
parameters
such
as
current
and
voltage
must
not
exceed
the
rated
value.
3)
The
welding
time
should
not
exceed
3S;
4)
The
welding
temperature
should
be
lower
than
260
degrees
Celsius.
5)
Reflow
soldering
is
only
allowed
once.
6)
When
welding,
distinguish
positive
and
negative
polarity,
and
avoid
lens
to
avoid
damage
to
lens.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.