| Price | Negotiate |
| MOQ | One |
| Delivery Time | days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| Size | 123*80*30mm | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp | Cooling scheme | Water Cooling |
| Model Number | YM-700W UV LED Water Cooling Lamp | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Price | Negotiate | Delivery Time | days |
| Minimum Order Quantity | One | Diode type | 6565/6868 |
| Luminous Size | 90*50mm | Application | Printing,UV Curing |
| Power | 700W |
YM-700W-9050 UV Curing System Appilcation
| Item | YM-700W-9050 UV Curing Sytem |
| Power | 700W |
| Color | UV |
| Diode type | 6565/6868 smd |
| Size | 1230mm*80mm*30mm |
| Luminous Size | 90mm*50mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1: Are you a factory or trading company?
A: Direct factory in Shenzhen, China. Producing UV LED products since 2015 (9+ years). Factory-direct pricing, no middlemen.
Welcome to visit or video call.
Q2: Do you support OEM / ODM?
A: Yes, 100%. Customized power, wavelength (365nm-395nm), size, housing, wire length, connectors, and logo.
Sample available within 7 days.
Q3:
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
chips
(3535,
6565,6868,
COB),
UV
LED
modules
(PCB
mounted),
and complete UV LED curing lamps (40W-2000W, fan/water cooling).
Q4. Can we customize the product?
A:Yes! We can producing the products according to your requirements
Q5. What is your usual payment terms for orders?
A:FOREIGN TRADE PLATFORM. T/T, PAYPAL, WESTERN UNION, BANK TRANSFER VISA/MASTERCARD etc.
More payment terms could be provided.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.



