| Price | Negotiate |
| MOQ | 1 unit |
| Delivery Time | 5-8 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T , bank transfer |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| Control Mode | Manual | Size | 430*95*105mm |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Color | UV LED | Cooling scheme | Air- cooled |
| Model Number | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W | Supply Ability | 10000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Emitting Color | uv | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T , bank transfer | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 5-8 Work days | Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Shell Material | Aluminum | Luminous Size | 400*20mm |
| Lifespan | 2000 hours | Power | 1200W |
Advantage of UV LED Curing Lamp technology
| Item | UV LED Lamp For Printing Machine 1200W |
| Power | 1200W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 480 pcs |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 430mm*95mm*105mm |
| Luminous Size | 400mm*20mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Air/Fan cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply |
| Lifespan (hours) | 15000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Matters
needing
attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
The
operation
of
welding
should
not
exceed
the
time
limit;
2)Make
sure
that
the
welding
temprature
is
below
260C
degrees
at
all
time.
3)Aviod
lens
damage
during
welding.
4)
Make
sure
that
the
cooling
system
is
working
actively,
efficeiently
and
is
dissipating
heat.
Q1. How to deliver the shipment?
A1:Generally speaking ,we can ship the products by DHL, UPS ,FEDEX express etc.For big weight and value products,
we suggest to ship by sea.
Q2.What's the emitting window do I need?
A2:It depends on your curing area.Or you can tell us your area and we will recommend our best solution to you.
Q3. How to choose the wavelength?
A3: Our normal wavelength is 365nm,385nm,395nm and 405nm. Different application will use different wavelength.
Or you can inquire us to confirm.
Q4: How to place an order?
A4: You can check the shipping cost and discount information online, and place order directly on Foreign trade platform.
Or you can contact us for the order details, we will reply you in mins.
Q5: What about the after-sales service?
A5: YM provides spare parts for replacement, and 24 hours online and video technical support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.