| Price | Negotiate |
| MOQ | One set |
| Delivery Time | days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | YM-600W-20090 UV Curing System |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| Size | 234mm*120mm*106mm | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-600W-20090 UV Curing System | Cooling scheme | Air Cooling |
| Model Number | YM-600W-20090 UV Curing System | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Price | Negotiate | Delivery Time | days |
| Minimum Order Quantity | One set | Diode type | 3535 |
| Luminous Size | 200mm*90mm | Application | Printing,UV Curing |
| Power | 600W |
YM-600W-20090 UV Curing System Appilcation
1. In terms of spraying: ordinary phone case spraying, cosmetic case spraying, Plastic spraying of MP3 small
household appliance shells and other materials
2. Printing: Screen printing, offset printing, 5-color printing, etc. Use UV curing lamps to dry UV ink.
3. In the footwear industry, it is the use of ultraviolet radiation to illuminate the material on the sole of the shoe,
causing a chemical reaction and creating a good affinity between the adhesive and the sole and upper.
4. In terms of wood industry, it is used for curing UV paint coatings on the surface. Due to the excellent performance
of UV coatings (such as varnish) in various aspects, such as wear resistance, friction resistance, acid and alkali resistance,
weather resistance, etc.
5. Crafts polishing: As long as the surface of handicrafts is processed using UV polishing oil, UV lamps can be used.
| Item | YM-600W-20090 UV Curing Sytem |
| Power | 600W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 |
| Size | 234mm*120mm*106mm |
| Luminous Size | 200mm*90mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.
What
certificates
you
have?what
is
the
life
time
of
the
UV
lamps?
A:
We
have
CE,
RoHS
certificates,
and
our
UV
lamps
last
over
20000
hours.
Q2.
Can
I
customize
the
printing
of
the
packing
and
print
our
logo
on
the
UV
lamps?
A:
Sure,
we
support
OEM
and
ODM
with
logo
and
packaging
customization.
Q3.
Do
you
charge
extra
fees
for
product
customization
(e.g.,
logo
printing,
packaging
design)?
A:
Simple
logo
printing
is
free
for
orders
over
10pcs,
while
special
packaging
design
needs
a
one-time
fee.
Q4.
Can
you
provide
a
production
schedule
for
my
bulk
order
to
track
progress?
A:
We
will
send
a
detailed
production
schedule
and
regular
progress
updates
with
photos/videos
for
your
bulk
order.
Q5.
Will
you
provide
operation
guidance
for
UV
curing
systems?
A:
We
supply
English
manuals,
online
training
and
optional
on-site
technical
guidance.
Q6.
What
should
I
do
if
the
UV
curing
system
fails
during
use?
A:
Just
contact
us
anytime,
we’ll
offer
quick
troubleshooting
and
professional
after-sales
support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.



