| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED COB Module 3634 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| LED QTY | 28 leds | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED COB Module3634 | Model Number | UV LED COB Module 3634 |
| Supply Ability | 100000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Type | UV LED | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Voltage | 24V | Viewing angle(°) | 120 |
| Current | 3A | Application | Industrial,office |
| Power | 72W | Chip material | COB LED |
Description
of
UV
LED
COB
Module
UV
LED
COB
Module
can
be
applied
with
either
Water-cooling
or
wind-cooling
method.
Other
curing
size
and
voltage
can
be
designed
according
your
requirement,
including
mix
wavelength
special
wavelength
and
curing
size.
High
efficiency
and
low
consumption.
Apply
in
various
printing
industries,
painting,
and
glue.
Advantages
1.Inquiry and consulting support
2. 24-hour on-line services
3.Machine with uv led curing system printing effect video is available for you
4. You're warmly welcome to visit our factory.
5. You can receive customized production and packing.
6.12 months trouble-free warranty and online support
Specification of UV LED COB Module
| Product Name | UV LED COB Module 3634 |
| Power | 72W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 28 pcs |
| Diode type | COB smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Module size | 36mm*34mm |
| Luminous Size | 20mm*20mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 24V |
| Current | 3A |
| Chip Material | Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package COB Module |
| Module material | 1.5mm COB Aluminum plate |
| Lifespan (hours) | 2000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1.
Are
you
a
factory?
A:
Yes!
We
are
a
factory
in
Shenzhen.
We
have
been
producing
UV
LED
products
for
seven
years.
Q2.
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
lamp
beads;
UV
LED
module;
UV
LED
single
lamp
and
UV
equipment.
Q3.
How
about
the
quality
of
the
leds?
A:
Please
do
not
worry
about
the
quality.
Our
company
is
the
main
manufacturer
of
LEDs
in
China.
The
payment
can
be
T/T
transaction/
Trading
flatform
payment.
Q4:
Can
you
accept
OEM
and
ODM
order?
A: Yes. We are able to complete your OEM and ODM orders. We have large quantities of led products in stock for normal models. For special models, it will takes some time to customize them.
Q5. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx . It usually takes 3-7 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Traditional UV technology compare UV LED curing technology
Conventional UV technology has beed used for over 30 years , with the shortcomings of high energy consumption ,
high heat and high cost that increasingly reflected .
UV LED curing technology in the printing is booming , its better economic benefit , system capacity ,effeicient performance
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.