| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 pcs |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED COB Module 6230 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Place of Origin | CHINA | View Angle of the Lens | 60, 120 degree |
| Size | 62mm*30nm*3.0mm | Packaging Details | Carton |
| Model Number | UV LED COB Module 6230 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Name | COB UV LED Module 6230 |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 7-10 work days |
| Minimum Order Quantity | 2 pcs | Voltage | 51-57V |
| Current | 2.5-3.5A |
Copper Substrate SMD COB LED 200W Printing Industries High Power 365nm 385nm 395nm 405nm
COB UV LED Module Product Description
1. High Irradiance Output – Delivers superior UV intensity for deep curing and high-speed production lines.
2. Speed-Synchronized Auto Dimming – Light intensity automatically adjusts to match printer speed, ensuring
complete curing without over-exposure.
3. Adjustable Intensity with Digital Display – User-friendly control with real-time digital readout from 0% to 100%.
4. Zonal On/Off Control – Activate partial or full LED segments according to print size. Saves energy and reduces heat buildup
on narrow prints.
5. Real-Time Temperature Monitoring – Active thermal management with temperature display and over-temperature protection.
| Product Name | COB UV LED Module 6230 |
| Power | 200W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 75 pcs |
| Diode type | COB smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 60, 120 degree |
| Module size | 62mm*30nm*3.0mm |
| Luminous Size | 62mm*20mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 51-57V |
| Current | 2.5-3.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 3.0mm COB Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Application of UV LED Module
UV curing is a high-speed, solventless photochemical process that uses high-intensity electronic ultraviolet (UV) light
to change inks, coatings, adhesives or other photo-reactive substances through polymerization into an instantly fixed-in-place solid.
“Drying,” by contrast, solidifies chemistry through evaporation, oxidation or absorption. With UV curing, the cured substances
become securely adhered to the substrate onto which they were applied, with adequate depth of cure without being tacky, sticky or flakey.
why choose us
1. Well-known chip material
2. 99.99% gold wire bonding
3. 2 years warranty
4. Over 10 years work experience technical service team
5. 24 hours service Professional sales team
6. Free Sample is available
7. Fast delivery
8.100% QC inspection Before Shippment
9. Aiming at the consult of "high quality, zero defect”, give you the best quality, best service.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.