| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 pcs |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED COB Module 5256-2 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Place of Origin | CHINA | Packaging Details | Carton |
| Product Name | COB UV LED Module 5256-2 | Model Number | UV LED COB Module 5256-2 |
| Supply Ability | 100000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 7-10 work days |
| Minimum Order Quantity | 2 pcs | Voltage | 34-38V |
| Luminous Size | 25MM*25MM | Current | 3-4.2A |
| Power | 180W | Module Size | 56*52MM |
180W COB UV LED Module COB Integrated Module UV Glue Curing Lamp 365nm 395nm
COB UV LED Module Product Description
| Product Name | COB UV LED Module 5256-2 |
| Power | 180W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 60 pcs |
| Diode type | COB smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 180 plane |
| Module size | 56*52mm |
| Luminous Size | 25*25mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 34-38V |
| Current | 3-4.2A |
| Chip Material | Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp |
| Module material | COB Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1:
Can
you
accept
the
sample
order?
Yes,
we
can.
we
welcome
sample
order
to
test
and
check
quality.
Q2:
Could
I
put
my
logo
on
it?
Of
course.
The
logo
can
be
made
according
to
your
requirements
once
you
reached
our
MOQ.
Q3:
What's
your
packaging?
We
have
a
color
box
and
a
carton.
Welcome
to
customize
if
you
need
it.
Q4:
What's
your
lead
time?
3-7
days
for
the
sample
orders
in
the
stock.
25-30
days
for
mass
production.
Q5:
What's
your
quotation
terms?
FOB,
CIF,
CFR,
EXW
are
available.
Application of UV LED Module
UV LED Module are mainly used in printing curing, anti-counterfeiting identification, purification (water, air, etc.) fields, computer data storage and uv printer. Moreover, with the development of technology, new applications will continue to appear to replace the original technology and products. Ultraviolet LEDs have broad market application prospects.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.