| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 set |
| Delivery Time | 5-35 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Model Number | multi-head combination weigher |
| Packaging Details | plywood crates |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 sets per month |
| Control system: | MCU/ PLC | Power supply: | 220V@60Hz, 220V@50Hz, 110V@60Hz |
| Place of Origin | China | Packaging Details | plywood crates |
| Material | SUS 304/ / Stainless steel 316 | Model Number | multi-head combination weigher |
| Supply Ability | 50 sets per month | Certification | CE, ISO9001 |
| Max. speed: | 120 p/W | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Gross weight: | 240-500 KGS/set |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 5-35 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 set | HMI: | 7'' or 10'' touch screen |
MCU driven 14 heads combination weigher with 0.8L/1.6L/2.5L/5L plain hoppers for grains weighment
SUS 304/ 316 1.6L/2.5L 120 pouches per minute Multi Head 14 Heads Weigher For Pulses like rice, corn, chickpeas
14 heads combination weigher specification:
| Model | TY-A-M/P 14-2 |
| Max. Weighing (one hopper) | 20-1500g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Min. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 120 WPM |
| Hopper Volume | 1.6L/ 2.5L |
| Control System | MCU / PLC |
| HMI | 7’’ / 10’’ color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% @50Hz/60Hz, 1.5KW |
| Packing Dimension | 1,370(L)*1,060(W)*1,105(H)mm |
| Gross weight | 220kg |
Features:
1.
Access
unbeatable
speed,
accuracy,
and
efficiency
in
multi-head
weighing
2.
Easy
to
use,
with
modular
design
and
intuitive
touch
screen
3.
Automatic
frequency
control
of
vibration
for
even
and
precise
products
discharging
4.
SUS
304/
stainless
steel
316
5.
Wide
range
of
volume
hopper
10 / 14 Heads Weigher Application: