| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE |
| Packaging Details | Pollywood case |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Supply Ability | 100set/month |
| Max. Speed | 120P/M | Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| HMI | 7'' touch screen | Packaging Type | Pouch, Stand-up Pouch, Bags |
| Packaging Details | Pollywood case | Hopper Volume | 0.5L / 1.2L |
| Control System | MCU | Supply Ability | 100set/month |
| Max. Weighing (one hopper) | 300g | Certification | CE |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3 -20 days after payment arranged |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Mini Filling Intelligent Linear Weigher Accurately Weighing And Packing For Herb Spice
Application:
Suitable
for
automatic
packaging
of
milk
powder,
coffee
powder,
fine
sugar,
milk
tea
powder,
fruity
powder,
food
additive,
powdered
glucose,
seasoning,
pesticide,
health-care
tea
powder,
washing
powder
and
herbal
medicine
etc.
Function:
1. 7” color touch screen, multi-language option and software upgraded through USB.
2. Machine body with SUS304/316 for option and IP65 dust / waterproof design.
3. Factory parameter recovery function, able to preset 99 product parameters to meet a wide range of customers’ needs.
4. Automatic amplitude adjustment for more convenient operation.
5. Each hopper can function as a single scale.
6. Achieving blended weighing and packaging for 8 types of products
7. Optional single/double discharge timing hopper. Connecting with one or two packaging machines or double-row packaging machine to achieve high-speed weighing and packaging.
8. Hopper door opening driven by step motor to make the operation faster and more stable.
9. Modular control system for easy maintenance and low cost.
1. Grand new modular control system .
2. Adopt stepless vibrating feeding system to make products flow more fluently .
3. Make mix different products weighing at one discharge .
4. Parameter can be freely adjusted according to production .
Specifications:
| Model | TY-A-M98-1 |
| Max. Weighing (one hopper) | 300g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Max. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 120 WPM |
| Hopper Volume | 0.5L / 1.2L |
| Control System | MCU |
| HMI | 7’’ color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1.6KW |
| Packing Dimension | 1,315(L)*1,100(W)*1,458(H)mm |
| Package weight | 315kg |
Our company:
