| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 15-30 Working Days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Zhongshan, Guangdong China |
| Certification | CE, ISO |
| Model Number | TY-ZX041M30-02-11 |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Per Month |
| Condition | New | Place of Origin | Zhongshan, Guangdong China |
| Packaging Details | Wooden Case | Weighing range | 10-2000g |
| Model Number | TY-ZX041M30-02-11 | Supply Ability | 50 Per Month |
| Automatic grade | Automatic | Certification | CE, ISO |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Function | Feeding,weighing | Type | 4 Head 3L Linear weigher |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 Working Days |
| Minimum Order Quantity | 1 | Doors | Acrylic double doors |
| Application | Food,Commodity,Machinery & Hardware | Main Material | SS304 |
4 Head 3L Linear Weigher Packing Machine For Spices Powder
Automatic 4 Head 3L Linear Weigher Application:
Automatic 4 Head 3L Linear Weigher makes automated filling based on weight both efficient & affordable. It eliminates hand weighing and filling resulting in faster packaging with high accuracy.
It will help in designing a customised packaging solution to suit your operational requirements whether you want a stand alone Linear Weigher or a comprehensive complex integrated system with any of our bagging solutions specially customized to match your various manufacturing requirements.
It is able to be used in a variety of ways from food to non-food industry. Our 4 head linear weigher can make mix different produts weighing at one discharge. If there is height limited or target products are easily-broken, this linear weigher is a great choice. In addition, this type of 4 head linear weigher is often employed for smaller granule and powder, like rice, sugar, flour, coffee powder etc.
Automatic 4 Head 3L Linear Weigher Specifications:
| Model | TY-ZX041M30-02-11 |
| Single Dump Max. (g) | 2000g |
| Weighing Accuracy(g) | 0.2-2g |
| Max. Weighing Speed | 10-45wpm |
| Weigh Hopper Volume | 3000ml |
| Control Penal | 7" Touch Screen |
| Max. mix-products | 4 |
| Power Requirement | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1KW |
| Packing Dimension(mm) | 1,310(L)×1,020(W)×935(H)mm |
| Gross/Net Weight(kg) | 242kg |