| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO 9001 |
| Model Number | TY-A- M92-2 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China | Packaging Details | wooden case |
| Model Number | TY-A- M92-2 | Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Max. Weighing | 1000g | Certification | CE/ISO 9001 |
| Building Material | 304SUS Material | Hopper Volume: | 8.0L |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set | Power Requirement | 220V/110V, /50/60HZ/10A |
| Application | Granular, Powdered Or Other Types | Max Speed | 25 P/M |
Stainless Steel Bulk Weigher With Packaging Machine For Grain
Application:
It's suitable for weighing corn, soybeans, rice, barley, wheat, buckwheat, peanuts, beans and other small granules in food industry,light industry, chemical industry in bulk weight.
Main
Function
&
Features:
1.
It's
suitable
for
weighing
material
in
bulk
volume
with
high
speed
and
high
accuracy.
2.
User-friendly
HMI
can
be
fast
and
easy
take
and
store
preselected
weighing
parameters
for
diffierent
weighing
range.
3.
Easy
operating.The
operator
can
simply
put
on
the
bag
and
touch
switch
then
the
feeding,
filling
and
unloading
bags
can
be
completed
automatically
finished.
4.
Controller
and
AD
module
are
in
CAN
bus
communication
mode,
independent
weighing
process
carried
out
by
the
AD
module
board,
reducing
controller
communication
time,
make
the
weighing
result
feedback
process
more
quickly.
5.
Output
ports
use
free
port
mode
design,having
a
signal
test
function,
easy
to
know
about
the
equipment
failure.
6.
Detailed
production
records
statistics
functions.
Techanical
and
Character
:
1.The
system
uses
high-precision
loadcell.AD
converter
module
is
with
operating
frequency
of
400
times
/
s,which
is
high
accuracy
and
good
stability.
2.Three
feeding
level
and
special
control
algorithms
make
the
weighing
speed
more
quickly
and
higher
accuracy.
3.Automatic
entrainment
structure,
convenient
artificial
fix
bags,it's
safe
and
more
efficient.
4.Material
contact
parts
are
made
of
stainless
steel,
which
is
especially
suitable
for
food
industry
make
it
more
health,
more
environmentally
friendly,
easy
to
wash
and
maintain.
Specifications:
| Model | TY-A-M92-2 |
| Max. Weighing (one hopper) | 1,000g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Min. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 25 WPM |
| Hopper Volume | 8.0L/10L |
| Control System | MCU |
| HMI | 7” color touch screen |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 1KW |
| Packing Dimension | 1,300(L)×900(W)×1,050(H)mm |
| Package weight | 230kg |
Details: