| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE |
| Model Number | TY-1A-214-LG2 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Max. Speed | 50 BPM | Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Packaging Details | wooden case | Model Number | TY-1A-214-LG2 |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE |
| Automatic Grade | Automatic | Building Material | 304SUS Material |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Accuracy | X(0.5) | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 15-30 working days | Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Max. Weighing(one Hopper) | 1000g | After Warranty Service | Video Technical Support, Online Support |
14 Head Sticky Material MultiHead Weigher For Weighing Pickled Vegetable
Features:
1. Stainless steel waterproof IP65 machine frame; Dimple plate.
2. Screwing feeding system to ensure smooth discharge.
3. Rotary main top cone without screws outside, avoid blockage with bacteria.
4. Scraping hopper double doors to reduce time of closing doors.
5. 60 degree discharge chutes, ensure sticky products will not stay on the discharge chutes to affect
accuracy .
6. Protection device in low temperature to prevent electronic parts from damage in wet working
condition.(Option)
7. Improved MCU control system.
Application:
Sticky
or
wet
products.
1.
Whole
machine
IP65
water
proof,
easy
to
clean
and
wash
by
water.
2.
With
excellent
compatibility
and
easy
using
with
other
packing
equipments.
3.
With
stable
10-14
bucket
structure,
to
choose
the
best
combination
instantaneously
from
abundant
weight
combinations
by
computer.
4.
With
instantaneous
reaching
of
correct
calculating
by
high-precision
load
cell.
5.
With
11
languages
to
choose
and
LCD
screen
6.
The
open
&
close
speed
of
the
material
dipper
cover
can
be
finely
regulated
according
to
the
features
of
the
measured
material
to
prevent
crashing
and
damage
7.
All
the
parts
touching
the
material
are
made
by
304
stainless
steel,
neatness
and
hygiene.
8.
Measuring
method:
Load
cell
9.
Way
of
drive:
Driven
by
step
motor
10.
Form
of
bucket:
Double-row
non-memory
buckets
11.
Preset
function:
Max50choices,
easy
to
keep
your
products
and
weight
data
for
future
use.
Specifications:
| Serial | TY-1A-214-LG2 |
| Max. Weighing(one hopper) | 1000g |
| Accuracy | x(0.5) |
| Max. Speed | 50 BPM |
| Hopper Volume | 1.6L |
| Control System | MCU |
| HMI | 7"/10"color touch screen |
| Power Supply | 220V/110VAC±10% 50Hz/60Hz,2KW |
| Packing Dimension | 1,200(L)1,200(W)*1,600(H) |
| Net Weight | 380kg |
| Package weight | 420kg |
Details: