| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO |
| Model Number | TY-A-CW-YP |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China | Waterproof | IP 65 |
| Packaging Details | wooden case | Material | SUS304 |
| Power supply | 220/110V | Control System | PLC |
| Model Number | TY-A-CW-YP | Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Certification | CE/ISO | Max. Sorting Speed | 300 WPM |
| Brand Name | TOUPACK | Payment Terms | L/C, T/T |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set | Applicable | Irregular Shape, Large Unit Size Products |
| Max. Weighing (one Belt) | 1000g |
1000g Fruit weight sorting machine SUS304 Weight Sorting Machine for Strawberry
Application:
The
multi-level
weight
sorter
is
mainly
applicable
to
the
chicken
leg,
chicken
wings,
sea
cucumber,
abalone,
fish,
shrimp,
seafood,
medicinal
herbs,
fruits,
etc,
and
the
size
of
products
is
less
than
110*200mm,
weight
is
less
than
1000g
for
1-14
weight
grade.
Features:
1. 10 inch bright, clear screen , the large size key to reduce wrong operation;
2. Can store more than 100 production formula, reduce replacing products and production downtime.
3. Imported components to reduce equipment failure rate, improve production precision.
4. Feeding stand can manually feeding at the same time, improve production efficiency.
5. Built-in production detail records for each level’s number, weight and ratio.
6. Using high density self-lubrication injection molding material and the design of double contact enhance double wear-resisting coefficient and service life.
7. SUS304 material is not easy to rust.
8. Easy to disassemble material box without the help of tools, which is easy to clean.
9. IP65 waterproof motor and low tension improve security.
10. Tutorial mode is convenient in both Chinese and English learning.
Technical Specification:
| Model | TY-CW-YP |
| Weighing range | ≤1000g |
| Accuracy range | ±0.3g~±5g |
| Min scale | 0.1g |
| Max speed | 300 pcs/min |
| Working environment |
Temperature:0℃~40℃,Humidity:30%~95% |
Details: