| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| Certification | CE/ISO |
| Model Number | TY-A-MX1-2 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Max. Speed | 15WPM | Place of Origin | Guangdong Zhongshan China |
| HMI | 7'' Color Touch Screen | Packaging Details | wooden case |
| Material | SUS304 | Hopper Volume | 8.0L |
| Control System | MCU/PLC | Model Number | TY-A-MX1-2 |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE/ISO |
| Power Supply | AC220V ±10% 50HZ/60HZ, 2KW | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Accuracy | 0.1g |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 15-30 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 Set | After Warranty Service | Video Technical Support, Online Support |
CE Stainless Steel 304 Single Head 8.0L Linear Weigher With 7'' Color Touch Screen for powdery materials
Applications:
Applicable for weighing of powdered or regular small granular products and powdery materials, such as sugar, salt, seed, rice, sesame, MSG, chicken essence seasoning, powdered milk,
powdered coffee, seasoning powder, etc.
Main function & features:
1. 7” color touch screen, multi-language selection and software upgraded through USB.
2. Large volume hopper for expanded weighing range.
3. SUS304 for the whole machine frame (SUS316 for option). IP 65 dust and water proof design.
4. Restoration function of factory parameter. 99 product parameters can be preset to meet different parameter program requirements.
5. Auto amplitude adjustment for easy operation.
6. Step motor drives the opening and closing of the hoppers for faster and more stable operation.
Specifications:
| Model | TY-A-MX1-2 |
| Max. Weighing | 5,000g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Min. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 15 WPM |
| Hopper Volume | 8.0L |
| Control System | MCU |
| HMI | 7” color touch screen |
| Power Supply | AC220V/110V ±10% 50HZ/60HZ, 0.8KW |
| Packing Dimension | 1,000(L)*600(W)*985(H)mm |
| Net Weight | 80kg |
| Package weight | 110kg |
Detials: