| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 working das |
| Brand | TOUPACK |
| Place of Origin | Guangdong zhongshan China |
| Certification | CE |
| Model Number | TY-A-M/P12-2 |
| Packaging Details | Wooden case |
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Place of Origin | Guangdong zhongshan China | Gross Weight | 420kg |
| Max.speed | 80P/M | Packaging Details | Wooden case |
| Material | Stainless Steel 304 | Power supply | 220/110V |
| Weighing Range | 20-1500g | Hopper Volume | 1.6L/2.5L |
| Control System | MCU/PLC | Model Number | TY-A-M/P12-2 |
| Supply Ability | 50 Sets/Month | Certification | CE |
| Auccuracy | 0.5g | Brand Name | TOUPACK |
| Payment Terms | L/C, T/T | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 15-30 working das | Minimum Order Quantity | 1 Set |
Snack Food Weighing Automated Packaging System for puffed food potato chips etc
Main
Function
&
Features:
1.
Professional
digital
weighing
module
with
high
precision
and
good
stability
2.
Control
system:
MCU
or
PLC
(optional).
3.
Touch
screen
interface
with
different
levels
of
authorized
access;
up
to
16
different
languages
for
choice;
application
software
upgraded
through
USB.
4.
Factory
parameters
recovery
function;
99
preset
product
parameters
to
meet
different
parameter
program
requirements.
5.
Weighing
hopper
able
to
discharge
in
turn
to
effectively
prevent
products
from
blocking.
6.
Weighing
and
counting
function
to
meet
diverse
needs
from
customers.
7.
Real-time
display
of
amplitude
of
each
vibration
pan
as
well
as
product
weight
in
each
hopper
to
better
monitor
the
running
status
of
the
machine.
8.
Machine
body
with
SUS304/316
for
option;
IP65
dust
and
waterproof
design.
9.
Cleaning
function:
able
to
make
the
hoppers
in
opening
state
for
easy
daily
cleaning
and
maintenance.
10.
Modular
design
of
control
system
for
easy
maintenance
and
cost-saving.
Applications:
Applicable for weighing of granular, bar-shaped products, such as sunflower / melon seeds, almonds, pistachios, pine nuts, candies, puffed food, beans, frozen food, pet food, snacks, hardware and chemicals.
Specifications:
| Model | TY-A-M12-2;TY-A-P12-2 |
| Max. Weighing (one hopper) | 20-1500g |
| Accuracy | x (0.5) |
| Max. Scale Interval | 0.1g |
| Max. Speed | 80 p/M |
| Hopper Volume | 1.6L / 2.5L |
| Control System | MCU/ PLC |
| HMI | 7’’ / 10’’ color touch screen |
| Power Supply | AC220V±10% 50HZ / 60HZ, 1.5KW |
| Packing Dimension | 1140(L)*1140(W)*1853(H)mm |
| Package weight | 420kg |
Details: