| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 15-30 Working days |
| Brand | toupack |
| Place of Origin | Zhongshan city ,Guangdong, China |
| Certification | CE/ ISO 9001 |
| Model Number | TY-V420 |
| Packaging Details | wooden case |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Weighting speed | 80~110 | Place of Origin | Zhongshan city ,Guangdong, China |
| Warranty | 1 year | Packaging Details | wooden case |
| Model Number | TY-V420 | Supply Ability | 50 Sets/Month |
| Certification | CE/ ISO 9001 | Brand Name | toupack |
| Payment Terms | T/T | Driven Type | Electric&pneumatic |
| Electric Voltage: 220V Power | 2KW | Marketing Type | Hot sales machine |
| Core Components | PLC/MCU | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 15-30 Working days | Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Application | Bulk food,small bag food |
lesiure snack food bag-in-bag automatic packaging system
TECHNICAL CHARACTERISTICS:
* Wenview touch screen display 10' , operation is easy .
* PLC control system, function is more stable, parameters can be adjusted without stopping the machine.
* 10 programs can be saved , changing product is easy .
* Servo motor drawing film ensuring accurate position.
* Temperature independent control system, with precision within 1 °C.
* Independent control of Horizontal & Vertical temperature, suitable for various mix film, PE film, etc.
* Packing type diversification, pillow sealing, standing type, bags-connected punching etc.
* Bag-making , sealing , packing, printing date in one operation.
* Clean and Low-noise working circumstance.
APPLICATION:
Suitable for packing various granule, strip, slice product within 1200ml.
Specifications :
| Mode: | TY-V420 |
| Bag length: | 60-300mm(L) |
| Bag width: | 60-200mm(W) |
| Max.Width of roll film : | 420 mm |
| Packing speed: | 5-60bags/min |
| Range: | 150-1200ml |
| Air consumption: | 0.65 mpa |
| Gas consumption : | 0.3 CBM/min |
| Power requirement: | AC220V/2.2KW/50Hz |
| Dimension: | 1080(L)*1300(W)*1400(H)mm |
| Net weight: |
500kg |
Machine details:
Material: