| Price | Negotiable |
| MOQ | 1 Piece |
| Delivery Time | 3-8 Working Days |
| Brand | AIRSUSTECH |
| Place of Origin | Guangzhou, China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Model Number | 1B5330 |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week |
| Operating Temperature | -40℃+70℃ | Place of Origin | Guangzhou, China |
| Applications | Industrial Machines or Others | Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Port Size | 1/4NPTF | Black | Color |
| Convolution Number | One | Model Number | 1B5330 |
| Supply Ability | 1000 PCS/Week | Flexibility | Good |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Brand Name | AIRSUSTECH |
| Payment Terms | T/T,Western Union,Paypal or Others,L/C,D/A,D/P,MoneyGram | Firestone | W01-358-7008 |
| Advantage | Simple to Install | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 3-8 Working Days | Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Top Plate Alignment: | Parallel |
| Top Plate Center to Center Diameter: | 157.5 mm |
| Top Cover Plate O.D.: | 231 mm |
| Top Plate Threaded Hole Quantity: | 2X3/8-16UNC |
| Top Plate Type: | Steel |
| Bottom Plate Alignment: | Parallel |
| Bottom Plate Center To Center Diameter: | 157.5 mm |
| Bottom Cover Plate O.D.: | 231 mm |
| Bottom Plate Threaded Hole Quantity: | 2X3/8-16UNC |
| Bottom Plate Type: | Steel |
| Max. Usable Height: | 160 mm |
| Minimum Height: | 55 mm |
| Spring Type: | Single convoluted |
| Max. Rubber Bellow O.D.: | 325 mm |
| Port Size: | 1/4NPTF |
| Operation: | Gas-filled |
The AIRSUSTECH 1B5330 is manufactured from fabric-reinforced synthetic rubber, available in single, double, or triple convolution designs to match specific stroke and model requirements.
A key advantage of the AIRSUSTECH 1B5330 is its design that incorporates no internal reciprocating metal parts. This provides virtually frictionless thrust, offering smoother performance compared to conventional pneumatic cylinders.
Like all models in this series, the AIRSUSTECH 1B5330 operates as a single-acting unit. The return stroke is partially assisted by the natural resilience of the bellows, though typically completed by the external load itself.
The simple yet robust construction of the AIRSUSTECH 1B5330 ensures an extended, virtually maintenance-free operational lifespan, even when used in demanding conditions.
The AIRSUSTECH 1B5330 industrial air bellows are particularly suitable for high-frequency vibration applications, such as in precision device feeding systems, where reliable damping is essential.



