| Price | 99 |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Brand | OEM |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO, CE RoHS |
| Model Number | DF-MC-10G |
| Packaging Details | by Foam Box+Standard Carton |
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50000pcs per month |
| Operating Temperature | 0 C ~ +50 C | Place of Origin | China |
| Packaging Details | by Foam Box+Standard Carton | Model Number | DF-MC-10G |
| Supply Ability | 50000pcs per month | Certification | ISO, CE RoHS |
| Power Supply | External DC 12V 2A | Brand Name | OEM |
| Payment Terms | T/T, Western Union | Data Rate | 10g |
| Price | 99 | Delivery Time | 5-8 working days |
| Minimum Order Quantity | 1 | Port Parameters | 1*SFP, 1*RJ45 |
10G Unmanaged Media Converter with SFP+ & RJ45 port, designed for large workgroups requiring high-speed Ethernet network expansion. This converter efficiently transforms 1/10G-BASE-T to 10G-BASE-FX, providing high-performance, cost-effective solutions for LAN campus networks.
This fiber media converter extends network transmission distances from 100 meters over copper wires up to 120 kilometers via fiber optics, while offering isolation protection, enhanced data security, superior stability, and easy maintenance.
| Access Method | 1×10G RJ45, 1×10Gbase-FX (SFP port) |
|---|---|
| Operation Mode | Full/Half duplex |
| Standard Protocol | IEEE802.3 1000 Base-T, IEEE802.3u 10/100/1000Base-SX/TX, IEEE802.1q, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab |
| Power Supply | External DC 12V 2A (standard), Optional 5V 4A |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C |
| Humidity | 5% to 90% |
| Storage Temperature | -40°C to 70°C |