| Price | Negotiation |
| MOQ | 1PC |
| Delivery Time | one month |
| Brand | SENNY |
| Place of Origin | Dongguan China |
| Certification | CE |
| Model Number | SL1488-2C |
| Packaging Details | T/T |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50pcs/month |
| Place of Origin | Dongguan China | Packaging Details | T/T |
| Auto Grade | Fully Automatic | Printed colors | 1 to 12 |
| Model Number | SL1488-2C | Supply Ability | 50pcs/month |
| Plate type | Screen Printer | Certification | CE |
| Brand Name | SENNY | Payment Terms | T/T |
| Brand | Senny or OEM | Stations | 1-12 |
| After-sales service | Video or on-line | Price | Negotiation |
| Delivery Time | one month | Minimum Order Quantity | 1PC |
1-12 Work Stations Bottle Screen Printing Machine For Plastic Bottle Up To 85pcs/Min
Plastic
Bottle
printing
machine.pdf
Machine
Features:
Technical Specifications:
| Machine running speed | up to 85pcs/min(printing speed varies from bottles to bottles) |
| Product height | 20-300mm |
| Round bottle diameter | 20-120mm |
| Flat bottle radius | 50-250mm |
| Flat bottle width | 20-130mm |
| Maximum printing area | length 300* height 200mm |
| Gas supply | 0.15mpa |
| Air pressure requires | 6-7 BAR |
| Voltage requirement | 3-phase 5-wire 380V 50/60Hz |
| Rated power | 7KW X colors |
| Main machine size | Length 2900mm X Width 1200mm X Height 2000mm(Exclude loading and uploading convey belt) |
| Main machine weight | 1200kg |
| Auxilary machine size | Length 1190mm X Width 1200mm X Height 2000mm |
| Auxilary machine weight | 1000kg |
Optional Configuration:
Customers
can
choose
different
curing
systems
according
to
their
own
needs.
UV
curing
with
mature
technology,
low
lamp
replacement
cost
and
low
maintenance
cost.
Compared
with
traditional
high-pressure
mercury,
LED
curing
has
the
characteristics
of
soft
light
output,
long
life,
energy
saving,
safety
and
environmental
protection,
wide
irradiation
area,
small
space
occupied,
and
uniform
light
spot,
but
it
has
the
disadvantage
of
high
maintenance
and
replacement
cost.
Contact:
|
SENNY PRINTING EQUIPMENT CO., LTD.
|
|
|
Contact Person:
|
Siena Shen |
|
Cellphone/Wechat/Whatsapp:
|
+86 13650136019 |
|
Email:
|
Siena.shen@senny.con.cn |