| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | MH-1000 |
| Packaging Details | 100*27*13CM single packaging 2 pcs a caraton |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Place of Origin | China | Size | 900X205X70MM |
| Packaging Details | 100*27*13CM single packaging 2 pcs a caraton | LifeSpan | 50000 hours |
| Model Number | MH-1000 | Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Certification | ISO CE ROHS FCC | Brand Name | MH |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal | LED Quantity | 200*5W |
| Delivery Time | 5-7 working day | Product name | 1000w red led light therapy |
| Minimum Order Quantity | 10pcs | Working Temperature | -20℃ to 40℃ |
| Application | Beauty Center+Home+Clinic |
1000W LED Infrared Therapy Device 660Nm 850Nm Phototherapy Machine
1000W Red Led Infrared Therapy Device Skin Face Light 1000W Anti-Aging 660Nm 850Nm Phototherapy Machine
BENEFITS OF RED LIGHT THERAPY
Parameters
| Light source | Simumen single core 5W |
| LED quantity | 200pcs |
| switch system | dual system |
| Timing function | Yes |
| Number of chips in each band of single module | light red light: 100PCS;Far red light: 100pcs |
| Actual power | 1000W ±5% |
| Input voltage | AC 85-265V50-60HZ |
| Driving power supply | Isolated constant current |
| Lens Angle | 60° |
| Shell material | alloy frosted white |
| Size | 900*205*70mm |
| Standard accessories |
power cord, hanging rope, eye mask |
Attention please:
1. Indoor use only, not water-proof.
2. Infrared light is invisible to the naked eye so when using this bulb only half of the chips will appear illuminated.
3. Remember not to be too close or touch the bulb during use or off a while.
4. Due to individual differences, if not comfortable when irradiation, please stop.
Our Advantages
As a professtional factory, we provide the following services:
1.OEM/ODM/OBM
service,
We
could
help
you
cut
logo
on
the
housing,
print
logo
sticker,
customized
color
ratio,
your
own
user
manual
etc.
You
could
create
your
own
lamp.
2.
Low
MOQ
custom
service.
3.
Regional
or
exclusive
agency.
4.
Drop
Shipping.
5.
Compared
with
peers,
our
products
have
the
best
price-performance
and
have
Warranty
1-year.
6.
Free
pictures
and
videos,
we
can
free
provide
professional
artist
services
for
Customized
FAQ
●How should I use my light?
For
optimal
cllular
health,
incuding
deep
tissue
treatment,
we
recommend
10-minute
sessions
for
each
desired
treatment
area
at
a
distance
of
approximately6
inches
from
the
device.
●Why
do
the
near
infrared
LEDs
on
my
light
look
like
they're
not
working?
Near
infrared
lightis
invisible
to
the
naked
eye.
red
(660
nm)
and
nearinfrared(850
nm)L
EDs
powered
by
the
same
supply.
So
if
there
was
ever
an
issue,
the
red
LEDs
would
be
affected
and
visibly
malfunctioning
as
well.
●Is it safe for children to use the therapy light?
Clinical studies have shown light therapy to be safe. However, we recommend consulting with a healthcare professional if you have any concern.