| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | MH-T600 |
| Packaging Details | 61X27X13 cm 4pcs in a box |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Place of Origin | China | Size | 480X205X70MM |
| Packaging Details | 61X27X13 cm 4pcs in a box | Model Number | MH-T600 |
| Supply Ability | 50000 pcs per year | Feature | Beauty Center+Home+Clinic |
| Certification | ISO CE ROHS FCC | Wavelength | 660nm:850nm=1:1 |
| Brand Name | MH | Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| LED Quantity | 120*5W | Delivery Time | 5-7 working day |
| Product name | 600w red led light therapy | Minimum Order Quantity | 10pcs |
| Power | 600W |
600W
Infrared
Light
Therapy
Devices
For
Home
Clinic
Gymnasium
600W Led
Red
Infrared
Light
Therapy
Devices
Machine
660Nm
850Nmhome
Clinic
Place
Beauty
Salon
Gymnasium
Specification
therapy
to
treat
sleep
disorders,
mental
stress
and
other
infections.
Principle
of
red
light
therapy
is
little
specific,
because
it
totally
differs
from
other
color
therapies
applied
to
humaRED
light
therapy
works
and
it
is
not
only
specified
to
skin
disorders
and
infections,
because
this
can
be
more
effective
in
several
other
health
complications.
It
is
important
to
be
known
on
which
principles
or
rules
this
therapy
is
based
on,
because
this
will
let
everyone
efficiency,
working
and
results
of
Red
light
therapy.
Infrared
light
is
used
in
this
therapy
that
has
greater
wavelength
and
mass
intensity.
In
Western
countries,
physicians
mostly
use
this
n
body.
Parameters
| Light source | Simumen single core 5W |
| LED quantity | 96pcs |
| switch system | dual system |
| Timing function | Yes |
| Number of chips in each band of single module | light red light: 48PCS;Far red light: 48pcs |
| Actual power | 170W ±5% |
| Input voltage | AC 85-265V50-60HZ |
| Driving power supply | Isolated constant current |
| Lens Angle | 60° |
| Shell material | alloy frosted white |
| Size | 478*204*78mm |
| Standard accessories |
power
cord,
hanging
rope,
eye
mask |
A
more
comprehensive
user
guide
is
included
with
this
product,
with
specific
condition
suggestions
and
how
to
position
the
light,
but
basic
treatment
is
as
such:
●
Distance:
Apply
from
0
–
2
meters
●
Session
Time:
Continue
for
2
–
15
minutes,
depending
on
distance
●
Frequency:
Do
this
2
times
to
14
times
a
week
until
results
are
felt
●
Maintenance:
Continue
using
several
times
a
week




FAQ
●How should I use my light?
For
optimal
cllular
health,
incuding
deep
tissue
treatment,
we
recommend
10-minute
sessions
for
each
desired
treatment
area
at
a
distance
of
approximately6
inches
from
the
device.
●Should I wear eye protection?
Eye protectionisn't necessary, but we don't recommend looking directly at the LEDs as it can be uncomfortable until your eyes are accustomed to the light. For this reason, we recommend closing your eyes until you finish it. That it's comfortable to open them.
●Why
do
the
near
infrared
LEDs
on
my
light
look
like
they're
not
working?
Near
infrared
lightis
invisible
to
the
naked
eye.
red
(660
nm)
and
nearinfrared(850
nm)LEDs
powered
by
the
same
supply.
So
if
there
was
ever
an
issue,
the
red
LEDs
would
be
affected
and
visibly
malfunctioning
as
well.
●Can
i
wear
clothes
when
using
the
therapy
light?
You
can
wear
clothes
during
your
treatment
sessions,
or
you
can
be
nude.
Just
make
sure
the
area
of
your
body
that
you're
treating
which
is
fully
exposed
to
the
light
and
not
covered
by
any
clothing
.
●Is it safe for children to use the therapy light?
Clinical studies have shown light therapy to be safe. However, we recommend consulting with a healthcare professional if you have any concern.
●To determine the effectiveness of a light therapy device, you need to count for 3 things:
●The size of the coverage area;
●The total energy output;
●The total energy absorbed by the body over the treatment session.