| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | MH-600 |
| Packaging Details | 61X27X13 cm 4pcs in a box |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Place of Origin | China | Packaging Details | 61X27X13 cm 4pcs in a box |
| Model Number | MH-600 | Feature | Skin Revitalizer, Pigment Removal, Dark Circles |
| Supply Ability | 50000 pcs per year | Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Wavelength | 660nm:850nm=1:1 | Brand Name | MH |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal | LED Quantity | 120*5W |
| Angle | 60° | Delivery Time | 5-7 working day |
| Product name | 600w red led light therapy | Actual power | 170W |
| Minimum Order Quantity | 10pcs | Application | Beauty Center+Home+Clinic |
| Power | 600W |
600W Near Infrared Therapy Device 660Nm 850Nm Photobiomodulation Therapy
600W Led Red Light Therapy Device 660Nm 850Nm Beauty Center Home Clinic Infra Near Infrared Photobiomodulation
About Led Red Light Therapy
Parameters
| Light source | Simumen single core 5W |
| LED quantity | 96pcs |
| switch system | dual system |
| Timing function | Yes |
| Number of chips in each band of single module | light red light: 48PCS;Far red light: 48pcs |
| Actual power | 120W ±5% |
| Input voltage | AC 85-265V50-60HZ |
| Driving power supply | Isolated constant current |
| Lens Angle | 60° |
| Shell material | alloy frosted white |
| Size | 478*204*78mm |
| Standard accessories | power cord, hanging rope, eye mask |
Soothe chronic painSlow the visible effects of agingReduce fine lines and wrinklesSpeed up wound healingImprove acneImprove sleep cycleEncourage hair growth
FAQ
Q1.
What
Is
LED
Red
Light
Therapy?
A:
LED
Red
light
therapy
is
a
skin
care
treatment
being
offered
as
an
alternative
to
physician-administered
laser
therapy.
Most
studies
involving
LED
red
light
therapy
revolve
around
the
treatment
of
acne,
rosacea,
and
of
its
ability
to
get
rid
of
wrinkles
Q2.
How
Is
LED
Red
Light
Therapy
Administered?
A:LED
Red
light
therapy
treatments
can
be
administered
as
both:
professional
skin
care
procedures
in
doctors'
offices
and
as
at-home
treatments.
Some
salons
and
spas
have
tanning
beds
that
have
been
equipped
with
red
lights
for
LED
light
therapy.
Q3.
How
Does
Light
Energy
work?
A:
Specific
wavelengths
of
light
energy,
when
properly
absorbed,
up-regulates
compromised
cells.
The
light
(photons)
energy
is
absorbed
by
photo
acceptors
in
the
mitochondria
and
used
to
create
adenosine
triphosphate
(ATP).
The
ATP
produced
then
stimulates
various
metabolic
processes
which
can
result
in
the
repair
and
regeneration
of
cell
and
tissue
components.
Q4.
How
Long
Should
I
useSunsred
Light
Therapy?
10-20
minute
treatments
at
12-14
inches
from
your
device
are
optimal.
15-20
minutes
for
symptomatic
areas
may
be
beneficial,
but
beyond
that,
the
evidence
points
to
diminishing
returns
(your
cells
can
only
absorb
so
much
light
at
once).
For
this
reason,
we
recommend
you
allow
at
least
6
hours
between
treatments
of
the
same
area.
We
recommend
full
body
treatments,
front
and
back
of
the
body,
for
optimal
results.
Q5.
Can
children
use
Sunsred
Light
Therapy?
A:Clinical
studies
have
shown
light
therapy
to
be
safe
and
efficacious.
However,
if
you’re
considering
using
it
with
children,
we
recommend
consulting
with
a
healthcare
professional
if
you
have
any
concerns.
Please
also
note,
all
treatments
with
children
should
be
done
under
adult
supervision