| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | MH-P300 |
| Packaging Details | 7-10 working day |
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Actual watActual wattagetage | 90W ± 5% | Place of Origin | China |
| Packaging Details | 7-10 working day | Model Number | MH-P300 |
| Supply Ability | 50000 pcs per year | Feature | Blood Vessels Removal, Skin Tightening, Pigment Removal |
| Certification | ISO CE ROHS FCC | Spectrum | 660-850 = 1: 1 (spectrum can be customized) |
| Brand Name | MH | Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal |
| Number | 60Pcs | Delivery Time | 5-7 working day |
| Product name | 300W RED light therapy | Minimum Order Quantity | 10pcs |
Pink 300W LED Light Therapy Machine 660Nm 850Nm Portable Panels
Home Portable Pink 300W Red Light Therapy 660Nm And 850Nm Panels Beauty Anti-Aging
Red Light Therapy Functions
ENJOY THERAPY ANYTIME, ANYWHERE - The red therapy panel can be hung(horizontally or vertically) or placed independently. You can read a book on the bed, watch TV on the sofa, and use the light therapy panel while playing computer games.
NATURAL LIGHT - Easy and safe, no side effects or risk of infection, no addiction.
STATE OF THE ART TECHNOLOGY - Now you can enjoy red light therapy at home. Apply to any part of the body, at home, office, travel etc. anytime instead of driving a long way and wait in hospital. Even be used to treat your pet dog or cat.
Technical Specification
| Product name | 300w red led therapy light |
| Item No. | MH-P300 |
| LED Quantity | 60*5W |
| Power | 300W |
| Draw power | 80W |
| Beam Angle | 60° |
| Input voltage | 85-265V |
| Working Temperature | -20℃ to 40℃ |
| LifeSpan | 50000 hours |
| Irradiance(mw/cm2) | 119 (3 inch) |
Instructions:
1.Distance: Apply the light from 0 – 30 cm to the body.
2· Session Time: Exposure each area for 10 – 25 minutes, depending on distance.
3· Repeat on other areas if desired.
4· Frequency: Do this 2 times to 14 times a week until results are felt.
5· Maintenance: Continue using several times a week.
6.Light Area: Led Light can be applied to any area of the body, except the eyes.
