| Price | Negotiated |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | MH-T600LCD |
| Packaging Details | 59*50*26CM |
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Input voltage frequency | AC85-265V/50-60HZ | Place of Origin | China |
| Packaging Details | 59*50*26CM | Model Number | MH-T600LCD |
| Lens Angle | 60° | Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Certification | ISO CE ROHS FCC | Brand Name | MH |
| Payment Terms | T/T,Paypal | LED Power | 600W |
| Number | 120PCS*5W | Delivery Time | 5-7 working day |
| Price | Negotiated | Product name | 600W Led Light Therapy |
| Minimum Order Quantity | 10pcs | Voltage | AC85-265V |
| LED life | more than 50,000 hours | Actual wattage | 160W ± 5% |
600W Red Light Therapy Machines Near Infrared Led Light Therapy
Technical Specification
| Model | MH-T600LCD |
| LED Type | 5W |
| LEDs QTY | 120pcs |
| LED power | 600W |
| Draw power | 160W±5% |
| Beam Angle | 60° |
| Input voltage | AC85-265V |
| Working Temperature | -20℃ to 40℃ |
| LifeSpan | 50000 hours |
| Product size | 480X205X65MM |
| Wavelength | 630/660/810/850nm |


Q1. Do I need to continue to use the light as much when I start seeing results?
A: Yes. Just because you're seeing results, it doesn't mean that your skin cells are finished doing their jobs. It's just that the results of their efforts are starting to become something you can see and/or feel. Keep up the treatments until you reach your goal level of results. Then you can start a weekly maintenance schedule.
Q2. Once my skin problems have been resolved, do I stop using the light?
A: When your skin is clear or your fine lines, wrinkles, or scarring have been reduced or even eliminated, it is best that you continue the use of the light once or twice per week as a part of a regular maintenance practice. This will help to make sure that the benefits will continue over the long-term.
Q3. Who is the candidate of the LED light therapy?
LED Light Therapy is not for you if you suffer from one of the following conditions: Pregnancy — studies have not sufficiently assessed the risk to pregnant women and their babies, therefore it is not recommended.
Epilepsy — certain light frequencies can trigger an epileptic seizure
Thyroid condition — if you suffer from a thyroid condition or are on thyroid medication If you are photo-allergic, or are taking any medication that causes light sensitivity. I would check with your physician if you have personal medical concerns before using light therapy treatments.
Q4. How long will it take to see results?
Each person responds at different speeds to the Skin LED System. Some much quicker than others, depending on their current physical conditions, age, skin condition, diet, alcohol consumption, smoking habits, etc. That said, most people see initial results in 4 to 8 weeks, but many see results in as short as 1 to 3 weeks. A few people will take as long as 9 to 11 weeks, but this is more unusual.
The most important things to remember are: 1) this technology works,
so it’s just a matter of “How long will it take?” and 2) it is very important to take a picture
before you start using your Skin LED so that you can see the different clearly in the weeks to come.