| Price | Negotiable |
| MOQ | 10pcs |
| Delivery Time | 5-7 working day |
| Brand | MH |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO CE ROHS FCC |
| Model Number | MH-300 |
| Packaging Details | 51*21*12CM |
| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal |
| Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Place of Origin | China | Packaging Details | 51*21*12CM |
| Material | Stainless iron | Model Number | MH-300 |
| Lens Angle | 60 | Supply Ability | 50000 pcs per year |
| Certification | ISO CE ROHS FCC | Wavelength | 660nm:850nm=1:1(spectrum can be customized) |
| Product Size | 380*180*55 mm | Brand Name | MH |
| Payment Terms | T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal | Actual Power | 90W ± 5% |
| Number | 60Pcs | Delivery Time | 5-7 working day |
| Product name | 300W RED light therapy | Minimum Order Quantity | 10pcs |
| Voltage | AC85-265V 50-60HZ |
300W Red Light Therapy Machines 660 850nm Face For Skin Weight Loss
300W Led Light Therapy Equipment 660Nm 850Nm Full Body Infrared Red Light Therapy For Skin Weight Loss
Red Light NIR Therapy
Red light : 30 pcs. (660nm wavelength and inventsity) This specific wavelength is absorbed at a higher proportion by the skin tissue, making it especially effective for boosting skin health and increasing collagen production.
Near infrared light (NIR):30 pcs. (850nm wavelength and inventsity) This light has particularly strong ability to penetrate deeper into the tissue, organs and joints, making it ideal for enhancing muscle recovery and reducing joint pain & inflammation
Technical Specification
| Product name | 300w red led therapy light |
| Item No. | MH-300 |
| LED Quantity | 60*5W |
| Power | 300W |
| Draw power | 90W |
| Beam Angle | 60° |
| Input voltage | 85-265V |
| Working Temperature | -20℃ to 40℃ |
| LifeSpan | 50000 hours |
| Product Size | 475*225*110MM |
1.
Door/wall
mounted,
hang-able,
stand
alone.
2.
Turn
the
power
on.
Just
need
to
switch
on
and
then
light
work.
3.
Enjoy
red
light
therapy.