| Price | Negotiable |
| MOQ | 240kg |
| Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Brand | MC Silicone |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | MSDS |
| Model Number | MCPLA-L20 A/B |
| Packaging Details | 5kg, 20kg,200kg per drum |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 4000 kg per day |
| Working time | 30~40 minutes | Curing time | 4~6 hours |
| Place of Origin | CHINA | Packaging Details | 5kg, 20kg,200kg per drum |
| Color | Translucent, Skin Tone | Model Number | MCPLA-L20 A/B |
| Mix ratio | 1:1 | Hardness | 20 shore A |
| Supply Ability | 4000 kg per day | Certification | MSDS |
| Brand Name | MC Silicone | Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Goods description | Skin Safe RTV2 Liquid Silicone Rubber | HS code | 39100000 |
| Minimum Order Quantity | 240kg | Shelf Life | 12 months |
| Item No. | MCPLA-L20 A/B | |
| Appearance | Viscous liquid | |
| Color | Translucent/skin tone | |
| Viscosity ( cps,approx.) | 7000-9000 | |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 | |
| Working time(at 25℃ ,minutes) | 30-40 | |
| Curing time(at 25℃,hrs,approx.) | 6 | |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 20 | |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.5 | |
| Elongation(%) | 550 | |
| Tear Strength(N/mm) | 15 | |
| Linear Shrinkage (%) | 0.1 | |
Platinum Cured Liquid Silicone Rubber RTV2 Translucent Silicone Ratio 1:1
What is MCPLA-L20A/B RTV-2 platinum cured silicone rubber
MCPLA-L25A/B RTV2 platinum cured liquid silicone rubber is a two-part, high-performance elastomer that is used for mold making, casting, and other industrial applications. It is called "platinum cured" because it uses a platinum catalyst to initiate the curing process,The silicone components are delivered as liquids, which once mixed and cured transform into elastic and resistant material.
What are the Applications of MCPLA-L20A/B RTV-2 platinum cured silicone rubber
#Life casting, Prosthesis Hands, ect.
#Molding applications requiring low shrinkage e.g., jewelry, automotive,
#plaster, cement, cake decorations,candle, soap etc.

What are the Advantages of MCPLA-L20A/B RTV-2 platinum cured silicone rubber
#Easy to Operate : Due to the Room Temperature Cured feature and Low Viscosity, It's easy to use platinum liquid silicone rubber for your DIY Projects at home. No need for vacuum Pumping .
#High
Tear
Strength:
RTV2
platinum
cure
silicone
rubber
has
a
high
tear
strength,
making
it
ideal
for
making
complex
molds
that
require
multiple
demolding
cycles.
#Easy Release: RTV2 platinum cure silicone rubber has excellent release properties, which means that the mold or casting can be easily removed from the mold without causing damage to the final product.
Processing and Instructions of Addition Cure Silicones

Storage
and
shelf
life
MC
Silicone
MCPLA
-L
Series
should
be
used
within
12
months
from
the
manufacturing
date.
Beyond
this
date,
MC
silicone
no
longer
guarantees
the
products
confirms
with
the
sales
Specification.
FAQ of RTV-2 platinum cured silicone rubber