| Price | Negotiable |
| MOQ | 240kg |
| Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Brand | MC Silicone |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | MSDS,SGS |
| Model Number | MCPLA-L10 A/B(10 shore A) |
| Packaging Details | 5kg, 20kg |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 4000 Kilograms per Day |
| Working time | 30~40 minutes | Mixed Viscosity | 6000~7000 Cps |
| Curing time | 4~6 hours | Place of Origin | CHINA |
| Packaging Details | 5kg, 20kg | Color | Translucent Liquid Silicone Rubber |
| Shelf life | 12 months | Model Number | MCPLA-L10 A/B(10 shore A) |
| Mix ratio | 100 : 100 | Hardness | 10 shore A |
| Supply Ability | 4000 Kilograms per Day | Certification | MSDS,SGS |
| Brand Name | MC Silicone | Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 3-5 working days after payment |
| Goods description | Platinum Cure Liquid Silicone Rubber | Minimum Order Quantity | 240kg |
Soft RTV2 Platinum Cure Liquid Silicone Rubber Molds Casting 10 Shore A
| Item No. | MCPLA-L10A/B |
| Color | Translucent/can be customized |
| Viscosity ( cps,approx.) | 6000~7000 |
| Mix ratio (A:B) | 1:1 |
| Working time(at 25℃ ,minutes) | 30-40 (can be adjusted) |
| Curing time(at 25℃,hrs,approx.) | 4-6 (can be adjusted) |
| Hardness Shore A(after 24 h) | 10 |
| Tensile Strength(Mpa,after 24 h) | 3.6~3.8 |
| Elongation(%) | 600 |
| Tear Strength(N/mm) | 15 |
| Linear Shrinkage (%) | ≤0. 01 |
What is RTV-2 platinum cured liquid silicone rubber
Addition cure silicone rubber Silicone Rubber is a two-part, platinum-catalyzed, liquid silicone system that cures (RTV) to a flexible rubber. The polymerization can be accelerated by applying heat. The silicone components are delivered as liquids, which once mixed and cured into elastic and resistant material.
What are the Advantages of RTV-2 platinum cured silicone rubber
#Convenient to operate because the RTV property
#Easy to mix due to the low viscosity (6000~9000Cps)
#High duplication because of high tear and tensile strength
#Long library life with low shrinkage(0.01%)
#Food Safe,Skin Safe, Odor-free

What are the Applications of RTV-2 platinum cured silicone rubber
1.mold making for various materials
polyurethane and other reactive resins
Small pieces of cement,plaster,gypsum,concrete products.
Food like chocolate,fondants,desserts
Wax,candle,soap;
2.casting body parts,silicone dolls ,shoe insole.
Processing and Instructions of Addition Cure Liquid Silicones
Step
1
The
ideal
working
temperature
is
around
a
constant
25°C.
Best
results
can
be
obtained
at
constant
temperatures
between
21°C
and
26°C,
in
a
clean,
dry,
dust-free
environment.
Avoid
working
in
high
humidity.
Step
2
Measure
product
in
accordance
with
your
intended
use.
Prepare
1
part
A
to
1
part
B
by
weight
and
pour
into
a
clean,
smooth-sided
container
large
enough
to
hold
all
the
liquid
and
allow
room
for
mixing.
Step
3
The
material
must
be
mixed
thoroughly
for
at
least
5
minutes.
make
sure
to
scrape
the
container
sides,
bottom,
and
corners
as
you
mix.
Be
careful
not
to
whip
excessive
air
into
the
mixture.
Step 4
Prepare
a
container(not
silicone
material),add
the
item
and
keep
them
face
up.
Pour
the
mixed
silicone
onto
the
container
and
distribute
evenly
to
cover
the
top
of
the
item
by
at
least
6-7mm
Step
5
Adjust
the
position
and
then
let
it
cure,
the
bubbles
will
melt
gradually.
Step
6
Pull
the
item
out
of
the
mold
200kg per drum, 800kg per pallet. Other types of package, please check with our sales representative.

Storage
and
shelf
life
MC
Silicone
MCPLA
-L
Series
should
be
used
within
12
months
from
the
manufacturing
date.
Beyond
this
date,
MC
silicone
no
longer
guarantees
the
products
confirms
with
the
sales
Specification.
In
order
to
preserve
best
properties
it
is
recommended
to
follow
strictly
the
following
guild
lines:
Store
the
original
packing
tightly
sealed
and
at
a
temperature
below
30
degree
Celsius.
Use
the
product
as
soon
as
the
packaging
has
been
opened.