| Price | Negotiable |
| MOQ | 100 PCS ( If we have goods in stock, the MOQ is 5 PCS. ) |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Brand | SDE or YUNLING |
| Place of Origin | GUANGZHOU, CHINA |
| Certification | ISO / TS16949 |
| Model Number | B16A1 / B16A2 / B16A |
| Payment Terms | T / T; Western Union |
| Supply Ability | 10000 PCS |
| Condition | New | Car Make | For Honda |
| Place of Origin | GUANGZHOU, CHINA | Size | 220*150*244mm |
| Model Number | B16A1 / B16A2 / B16A | Supply Ability | 10000 PCS |
| Certification | ISO / TS16949 | Brand Name | SDE or YUNLING |
| Payment Terms | T / T; Western Union | Car Model | CIVIC IV Hatchback / CRX II / CRX III |
| Item Name | Clutch Pressure Plate Assembly | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 5-8 work days | Quality | 100% Tested |
| Minimum Order Quantity | 100 PCS ( If we have goods in stock, the MOQ is 5 PCS. ) | OE number | HCC512 |
| Engine | B16A1 / B16A2 / B16A |
HCC512 220*150*244mm For Honda B16A Clutch Pressure Plate Assembly
OE number of this clutch pressure plate assembly is 22300PR3020 / 22300PR3S00 / 22300P30020 / 22300PR3S01 / 22300P30010 / 22300PR4A02 / 22300P30030 / 22300PR3010 / 22300PR4A01 / 22300P54000.This clutch cover is used for Honda. Car model CIVIC IV Hatchback / CRX II / CRX III / CIVIC V Hatchback / INTEGRA Saloon with B16A1 / B16A2 / B16A engine. The size of this clutch cover is 220*150*244mm. The outer diameter is 220mm, inner diameter is 150mm, and the Bolt Hole Circle is 244mm.
Product Specification
| Item Name | Clutch Pressure Assembly / Clutch Cover |
| Part number | HCC512 |
| Size | 220*150*244mm |
| Car Make | For Honda |
| Car Model | CIVIC IV Hatchback / CRX II / CRX III / CIVIC V Hatchback / INTEGRA Saloon |
| Engine | B16A1 / B16A2 / B16A |
| Condition | New |
| Quality | 100% Tested |
OE Number
| EXEDY |
| HCC512 - Clutch Pressure Plate |
| HONDA | 22300PR3020 |
| HONDA | 22300PR3S00 |
| HONDA | 22300P30020 |
| HONDA | 22300PR3S01 |
| HONDA | 22300P30010 |
| HONDA | 22300PR4A02 |
| HONDA | 22300P30030 |
| HONDA | 22300PR3010 |
| HONDA | 22300PR4A01 |
| HONDA | 22300P54000 |
Used in Vehicles
| Model | Engine | Displacement | Power | Hp | Type | Year |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HONDACIVIC IV Hatchback (EC, ED, EE) |
(1987/09
-
1993/10)
|
|||||
CIVIC
IV
Hatchback
(EC,
ED,
EE)
1.6
i
16V
Vtec
(EE9)
|
B16A1 | 1595 | 110 | 150 | Hatchback |
89/10
-
91/09
|
| HONDACRX II (ED, EE) |
(1987/10
-
1992/02)
|
|||||
CRX
II
(ED,
EE)
1.6
i
16V
Vtec
(EE8)
|
B16A1 | 1595 | 110 | 150 | Coupe |
89/10
-
92/02
|
| HONDACRX III (EH, EG) |
(1992/03
-
1998/12)
|
|||||
CRX
III
(EH,
EG)
1.6
i
VTi
(EG2)
|
B16A2 | 1595 | 118 | 160 | Targa |
92/03
-
98/12
|
| HONDACIVIC V Hatchback (EG) |
(1991/10
-
1995/11)
|
|||||
CIVIC
V
Hatchback
(EG)
1.6
VTi
16V
(EG6)
|
B16A2 | 1595 | 118 | 160 | Hatchback |
91/10
-
95/11
|
| HONDAINTEGRA Saloon |
(1989/09
-
1993/08)
|
|||||
INTEGRA
Saloon
1.6
Vtec
|
B16A | 1595 | 125 | 170 | Saloon |
89/09
-
93/08
|
Detailed Images