| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED UV Curing Systems 750W |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Size | 430mm*65.5mm*90mm |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED UV Curing Systems 750W |
| Cooling scheme | Air-cooled | Model Number | UV LED UV Curing Systems 750W |
| Supply Ability | 10000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Luminous Size | 400mm*20mm | Power | 750W |
UV LED UV Curing Systems 750W Product Description
| Item | UV LED UV Curing Systems 750W for printing |
| Power | 750W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 288 pcs |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 430mm*65.5mm*90mm |
| Luminous Size | 400mm*20mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |

Matters
needing
attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
During
the
whole
process
of
use,
all
people
who
are
in
direct
contact
with
UVLED
should
take
measures
to
prevent
and
eliminate
static
electricity,
and
do
not
touch
the
UV
light
emitting
diode
directly
with
their
hands.
2)
When
welding,
attention
should
be
paid
to
the
welding
time
and
temperature,
and
the
positive
and
negative
polarities
should
be
distinguished.
3)
Electrical
parameters
such
as
current
and
voltage
should
not
exceed
the
rated
values.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.