| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Module 4945 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package module | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1-Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Module 4945 |
| Model Number | UV LED Module 4945 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Voltage | 41-46V | LED Chips | LG/Epileds/ Seoul |
| Luminous Size | 49.5mm*16mm | Current | 1.5-2.1A |
| Power | 100W | Module Size | 49.5mm*45nm*2.0mm |
UV LED Module 100W Seamless splicing module uv led curing lamp offset ink
UV LED Module Product Description
| Product Name | UV LED Module 4945 |
| Power | 100W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 36 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 49.5mm*45nm*2.0mm |
| Luminous Size | 49.5mm*16mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 41-46V |
| Current | 1.5-2.1A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1-year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |



Reason
to
select
US?
1)
Fiar
pricing
Our
prices
are
wholesale
factory
prices.
2)
Quality
Control
Our
manufacturing
team
is
based
of
highly
skilled
professional
which
check
quality
of
every
product
before
shipping.
3)
Customization
options
We
provide
customized
products
according
to
your
needs.
4)
Post-sales
customer
support
We
provide
trainned
customer
service
personal
for
our
customers
to
solve
all
your
problems.
FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:How long does it take for my order to be shipped?
A3:It usually takes 3-7 days, depending on the quantity.
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Please
pay
special
attention
To
make
sure
that
the
products
works
at
there
best
and
to
reduce
any
errors
of
usage
please
pay
attention
to
the
following
tips.
1)
During
operation,
Users
handing
the
UV
LED
products
should
take
precautions
to
prevent
electric
shocks
and
beware
of
the
shock
hazards.
2)
While
using
the
products
make
sure
to
keep
in
check
the
time
of
operation
and
temprature.
Please
carefully
distinguish
between
the
postive
and
negative
poles
of
the
product.
3)
Please
make
sure
that
the
electricity
parameters
such
as
voltage
and
current
does
not
exceed
the
rated
clectricity
parameters
of
the
products.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.