| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 pcs |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Module 8042 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1-Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Module 8042 |
| Model Number | UV LED Module 8042 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | 2 pcs |
| Voltage | 68-76V | LED Chips | Optional (LG/Epileds/ Seoul) |
| Luminous Size | 80mm*20mm | Current | 2.5-3.5A |
| Power | 300W | Module Size | 80mm*42mm*2.0mm |
UV LED Module 300W led ultraviolet 3W led chip quarz offset ink module
UV LED Module Product Description
| Product Name | UV LED Module 8042 |
| Power | 300W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 100 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 80mm*42mm*2.0mm |
| Luminous Size | 80mm*20mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 68-76V |
| Current | 2.5-3.5A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1 : Can your products’ label, packaging, design be customized?
A : Yes, we offer customization service on these.
Q2 : What is your monthly production capacity?
A : Our factory production capacity is 5,000 sets of uv curing systems per month.
Q3 : What is your minimum order quantity?
A : Normally MOQ 2unit, but we also accept one sample .
Q4 : Can I get a sample for quality check?
A : Yes, we offer sample.
Q5 : How soon is the lead time?
A : For sample order, 3-7 days. For bulk order, 8-16 days.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.