| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Module 6056 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package module | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1-Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Module 6056 |
| Model Number | UV LED Module 6056 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Voltage | 51-57V | LED Chips | LG /Epileds / Seoul |
| Luminous Size | 60mm*37mm | Current | 2-2.8A |
| Power | 180W | Module Size | 60mm*56.5mm*2.0mm |
UV LED Module 180W module uv led curing lamp led module light high power led
| Product Name | UV LED Module 6056 |
| Power | 180W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 60 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 60mm*56.5mm*2.0mm |
| Luminous Size | 60mm*37mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 51-57V |
| Current | 2-2.8A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1-year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |


FAQ
Q1:Do you have your own factory?
A1:Yes! We have our own factory in Shenzhen. We have been producing UV LED product since 2015.
Q2:Do you support OEM,ODM service?
A2: Yes! We support OEM / ODM service to customized.
Q3:
What
are
your
main
products?
A3:
UV
LED
chips
(3535,
6565,6868,
COB),
UV
LED
modules
(PCB
mounted),
and complete UV LED curing lamps (40W-2000W, fan/water cooling).
Q4:Do you have any MOQ limit for led light order?
A4:No! One is also acceptable.
Q5:What is your usual payment terms for orders?
A5:T/T,D/P D/A,Credit card,PayPal.We accept multiple payment methods.
Matters needing attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
During
the
whole
process
of
use,
all
people
who
are
in
direct
contact
with
UVLED
should
take
measures
to
prevent
and
eliminate
static
electricity,
and
do
not
touch
the
UV
light
emitting
diode
directly
with
their
hands.
2)
When
welding,
attention
should
be
paid
to
the
welding
time
and
temperature,
and
the
positive
and
negative
polarities
should
be
distinguished.
3)
Electrical
parameters
such
as
current
and
voltage
should
not
exceed
the
rated
values.
Attention
should
be
paid
to
welding
high-power
UV
LED:
1)
The
welding
time
should
not
exceed
3S;
2)
Welding
temperature
should
be
less
than
260
degrees
Celsius.
3)
Reflow
welding
is
allowed
only
once.
4)
When
welding,
distinguish
positive
and
negative
polarity,
and
avoid
lens
to
avoid
damage
to
lens.
5)
In
order
to
prolong
the
lifetime
of
ultraviolet
light
emitting
diodes,
it
is
recommended
to
use
a
stable
constant
current
driving
power
supply
or
IC
instead
of
a
constant
voltage
driving
power
supply
or
IC.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.