| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 pcs |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Module 5635 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package lamp beads | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1 Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Module 5635 |
| Model Number | UV LED Module 5635 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | 2 pcs |
| Voltage | 34-38V | LED Chips | LG/Epileds/ Seoul |
| Luminous Size | 56.5mm*10mm | Current | 1.-1.4A |
| Power | 60W | Module Size | 56.5mm*35mm*2.0mm |
UV LED Module 60W uv led curing lamp uv high power chip uv led smd
| Product Name | UV LED Module 5635 |
| Power | 60W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 20 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 56.5mm*35mm*2.0mm |
| Luminous Size | 56.5mm*10mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 34-38V |
| Current | 1-1.4A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Why
Choose
Us
1)
Good
Price
We
offer
the
manufacturer's
direct
selling
price.
2)
Quality
Assurance
We
have
our
own
R&D
team,Every
product
has
a
professional
test
before
shipment.
3)
After-sale
Service
We
provide
superior
and
timely
pre-sales
advice
and
after-sales
service,
Any questions about UV LED will be answered by a professional engineer in 12 hours.
FAQ
Q1.
Are
you
a
factory?
A:
Yes!
We
are
a
factory
in
Shenzhen.
We
have
been
producing
UV
LED
products
for
seven
years.
Q2.
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
lamp
beads;
UV
LED
module;
UV
LED
single
lamp
and
UV
equipment.
Q3.
Do
you
have
any
MOQ
restrictions
on
LED
light
orders?
Do
not!
One
is
also
acceptable.
Q4.
Can
we
customize
products?
A:
Yes!
We
can
produce
according
to
your
requirements
or
technical
drawings.
Q5.
What
will
be
the
delivery
time
and
what
will
be
the
mode
of
payment?
A:
Our
delivery
time
will
be
3-10days.
The
payment
can
be
T/T
transaction.
Q6.
How
to
process
the
order?
A:
1.
Let
us
know
your
requirement.
2.
We
make
a
quotation
and
provide
our
advice.
3.
We
will
make
a
PI
after
you
confirm
the
quotation.
4.
You
make
the
payment
after
check
the
details.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.