| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 pcs |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Module 100220 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1-Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Module 100220 |
| Model Number | UV LED Module 100220 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | 2 pcs |
| Voltage | 34-38V*2 | LED Chips | LG/Epileds/ Seoul |
| Luminous Size | 94mm*200mm | Current | 5-7A*2 |
| Power | 600W | Module Size | 100mm*220mm*2.0mm |
UV LED Module 600W high power uv led chip quartz lens lamp beads
| Product Name | UV LED Module 110220 |
| Power | 600W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 200 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 100mm*220mm*2.0mm |
| Luminous Size | 94mm*200mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 34-38V*2 |
| Current | 5-7A*2 |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Why
Choose
Us
1)
Good
Price
We
offer
the
manufacturer's
direct
selling
price.
2)
Quality
Assurance
We
have
our
own
R&D
team,Every
product
has
a
professional
test
before
shipment.
3)
Customized
Service
We
can
customize
products
as
your
need.
4)
After-sale
Service
We
provide
superior
and
timely
pre-sales
advice
and
after-sales
service,Any
questions
about
UV
LED
will
be
answered
by
a
professional
engineer
in
12
hours.
FAQ
Q1. Are you a factory?
A:Yes! We are factory in Shenzhen. We have been producing UV LED products for six years.
Q2. What's the wavelength of the UV LED lamp?
A: The wavelength of UV LED lamp usually are 365-405nm.The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine, 365nm for UV glue.
Q3. What's your LED chip?
A: We use are Korea LG, Seoul, Taiwna Epileds about the LED chip brand
Q4. What's the materials of the lamp and lens?
A: The materials of lamp is Aluminum,and the lens are quartz.
Q5.What's the cooling way?
A: Most of UVLED are water cooling. We also have several hot selling air cooling UVLED, more air cooling UV LED are on the way.
Matters
needing
attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
During
the
whole
process
of
use,
all
people
who
are
in
direct
contact
with
UVLED
should
take
measures
to
prevent
and
eliminate
static
electricity,
and
do
not
touch
the
UV
light
emitting
diode
directly
with
their
hands.
2)
When
welding,
attention
should
be
paid
to
the
welding
time
and
temperature,
and
the
positive
and
negative
polarities
should
be
distinguished.
3)
Electrical
parameters
such
as
current
and
voltage
should
not
exceed
the
rated
values.
Attention
should
be
paid
to
welding
high-power
UV
LED:
1)
The
welding
time
should
not
exceed
3S;
2)
Welding
temperature
should
be
less
than
260
degrees
Celsius.
3)
Reflow
welding
is
allowed
only
once.
4)
When
welding,
distinguish
positive
and
negative
polarity,
and
avoid
lens
to
avoid
damage
to
lens.
5)
Do
a
good
job
of
heat
dissipation
measures,
especially
high-power
UVLED
as
far
as
possible
to
ensure
adequate
radiator
area
6)
In
order
to
prolong
the
lifetime
of
ultraviolet
light
emitting
diodes,
it
is
recommended
to
use
a
stable
constant
current
driving
power
supply
or
IC
instead
of
a
constant
voltage
driving
power
supply
or
IC.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.