| Price | Negotiate |
| MOQ | 2 pcs |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Module 260120 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1-Year | View Angle of the Lens | 60 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Module 260120 |
| Model Number | UV LED Module 260120 | Supply Ability | 100000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days | Minimum Order Quantity | 2 pcs |
| Voltage | 68-76V | LED Chips | LG/Epileds/ Seoul |
| Luminous Size | 195mm*94mm | Current | 5-7A |
| Power | 600W | Module Size | 260mm*120mm*2.0mm |
UV LED Module 600W led module light uv led curing lamp cob led module
| Product Name | UV LED Module 260120 |
| Power | 600W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 200 pcs |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | Quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Module size | 260mm*120mm*2.0mm |
| Luminous Size | 195mm*94mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 68-76V |
| Current | 5-7A |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Module material | 2.0mm Copper substrate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | UV printing , paints, UV inks, UV glues, and touch screens |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Why Choose Us
1) Good Price
We offer the manufacturer's direct selling price.
2) Quality Assurance
We have our own R&D team,Every product has a professional test before shipment.
3) Customized Service
We can customize products as your need.
FAQ
Q1. Can all the products be customized?
A: We are the factory of making UV led lamp,UV led system. All the our products can be made by the details you provide.
Q2. What is the outer package of the product?
A: carton packing or wooden packing.
Q3. Processing cycle?
A: Some of products we have in stock. Usually need about 3-15days to maked.
Q4. Order quantity?
A: Customized UV Lamps Usually is 1 pieces.
Q5. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery
Attention should be paid to welding high-power UV LED:
1) The welding time should not exceed 3S;
2) Welding temperature should be less than 260 degrees Celsius.
3) When welding, distinguish positive and negative polarity, and avoid lens to avoid damage to lens.
4) Do a good job of heat dissipation measures, especially high-power UVLED as far as possible to ensure adequate radiator area.
5) In order to prolong the lifetime of ultraviolet light emitting diodes, it is recommended to use a stable constant current driving power supply or IC instead of a constant voltage driving power supply or IC.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.