| Price | Negotiate |
| MOQ | One set |
| Delivery Time | days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | YM-200W Air cooled UV LED lamp |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| Size | 90mm * 45mm* 124mm | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-200W Air cooled UV LED lamp | Cooling scheme | Air Cooling |
| Model Number | YM-200W Air cooled UV LED lamp | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Price | Negotiate | Delivery Time | days |
| Minimum Order Quantity | One set | Diode type | cob |
| Luminous Size | 70mm*20mm | Application | Printing,UV Curing |
| Power | 200W |
YM-200W-7020 UV Curing System Appilcation
| Item | YM-200W-7020 UV Curing Sytem |
| Power | 200W |
| Color | UV |
| Diode type | cob |
| Size | 90mm*45mm*124mm |
| Luminous Size | 70mm*20mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1.What's the wavelength of the UV LED lamp?
A1: The wavelength of UV LED lamp usually are365-405nm. The wavelength for inkjet printer is
395nm, 385/395nm for printing machine,365nm for UV glue.
Q2.What's your LED chip brand?
A2: The LED chip brand we use are LG, Epileds, Seoul, Nichia.
Q3. What’s the warranty?
A: All of products can warranty for one year, if any parts damaged in warranty, we can supply the parts for free,
but you need send back the UV LED lamp and power supply or water chiller, other parts no need send back.
Q4. Can we customize the product?
A:Yes! We can producing the products according to your requirements
Q5. What is your usual payment terms for orders?
A:FOREIGN TRADE PLATFORM. T/T, PAYPAL, WESTERN UNION, BANK TRANSFER VISA/MASTERCARD etc.
More payment terms could be provided.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com ,,Thank you for your attention.