| Price | Negotiate |
| MOQ | One |
| Delivery Time | days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | YM-150W-33610 UV Curing System |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| Size | 368*50*112mm | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-150W-33610 UV Curing System | Cooling scheme | Air Cooling |
| Model Number | YM-150W-33610 UV Curing System | Supply Ability | 1000000 pieces per month |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T , Bank Transfer , Alibaba , Express |
| Price | Negotiate | Delivery Time | days |
| Minimum Order Quantity | One | Diode type | 3535 |
| Luminous Size | 336*10mm | Application | Printing,UV Curing |
| Power | 150W |
YM-150W-33610 UV Curing System Appilcation
1. Features:Fast, flexible curing and drying
2. Cool Printing Environment: Enables to print on heat sensitive substrates, viz. thin slides, self-adhesive sheet,
stretch PVC materials, and more. Minimum heat resistance allows effective bi-directional calibration.
3. Easy Switch OFF and ON: Easily switch ON and OFF without degradation of intensity. Thus, there is no warm up
time which leads faster operation with high productivity.
4. Long life of the Machine: LED has a long life. Thus, they offer long term benefits without lamp down time or any other
consumable cost. Power Saving: Consumes low electricity. Thus, it saves power and offers cost effective solution.
5. Environmental Friendly: Doesn’t consist mercury (a non-disposable element) and ozone gas that can harm the environment.
| Item | YM-150W-33610 UV Curing Sytem |
| Power | 150W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Size | 368mm*50mm*112mm |
| Luminous Size | 336mm*10mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365/385/395/405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1:
Can
you
accept
the
sample
order?
Yes,
we
can.
we
welcome
sample
order
to
test
and
check
quality.
Q2:
Could
I
put
my
logo
on
it?
Of
course.
The
logo
can
be
made
according
to
your
requirements
once
you
reached
our
MOQ.
Q3:
What's
your
packaging?
We
have
a
color
box
and
a
carton.
Welcome
to
customize
if
you
need
it.
Q4:
What's
your
lead
time?
3-7
days
for
the
sample
orders
in
the
stock.
25-30
days
for
mass
production.
Q5:
What's
your
quotation
terms?
FOB,
CIF,
CFR,
EXW
are
available.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.