| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | YM-30050-500W UV Curing Sytem |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Warranty | 1 Year |
| Size | 360*95*90mm | Packaging Details | Carton |
| Product Name | YM-30050-500W UV Curing Sytem | Cooling scheme | Air Cooling |
| Model Number | YM-30050-500W UV Curing Sytem | Supply Ability | 10000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 10-15 Work days |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Diode type | 3535 smd type |
| Luminous Size | 300*50mm | Power | 500W |
YM-30050-500W UV Curing Sytem Advantages
1. Long-life: The service life is more than 10 times that of traditional mercury lamp curing machines, about 15000 hours.
2. Cold light source: no thermal radiation, low surface temperature rise of the illuminated object, solving the long-term thermal
damage problem in optical communication and LCD production.
3. Low heat generation: can solve the problem of high heat generation in mercury lamp printing equipment, which is difficult for
workers to tolerate.
4. Instantly lit up, achieving 100 power ultraviolet output without preheating.
5. The service life is not affected by the number of opening and closing times.
6. High energy, stable light output, uniform illumination effect, and improved production efficiency.
| Item | YM-30050-500W UV Curing Sytem |
| Power | 500W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 360mm*95mm*90mm |
| Luminous Size | 300mm*50mm |
| Lens Material | High temperature resistant lens |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 15000 |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Our UV LED curing systems are widly used in glass industry, decoration industry, building materials industry,
furniture industry, etc.
It's suitable for kinds brand of inkjet sprayers such as Konika,Xaar, Ricoh, and kinds of printers
includingflatbed printer, roll to roll printer, wide format printer, inkjet, digital printer, rotary press etc.
FAQ
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller and UV LED Lamp.
Q2.What's the emitting window do I need?
A2:It depends on your curing area.Or you can tell us your area and we will recommend our best solution to you.
Q3. How to choose the wavelength?
A3: Our normal wavelength is 365nm,385nm,395nm and 405nm. Different application will use different wavelength.
Or you can inquire us to confirm.
Q4: How to place an order?
A4: You can check the shipping cost and discount information online, and place order directly on FOREIGN TRADE PLATFORM.
Or
you
can
contact
us
for
the
order
details,
we
will
reply
you
in
mins.
Q5.Do
you
offer
guarantee
and
installation
service
for
the
products?
A5:Yes,
we
offer
15000HRS
service
and
1
year
free
warranty.
The
installation
service
can
provided
but
should
be
payed
according different country and different system.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.