| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | 50W UV Curing Flashlight |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Packaging Details | Carton |
| Product Name | 50W UV Curing Flashlight | UV lamp size | 50*52*123mm |
| Cooling scheme | Air cooling | Material | Aluminum |
| Model Number | 50W UV Curing Flashlight | Supply Ability | 10000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Package Type | Carton | Type | UV LED |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 10-15 Work days |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Luminous Size | 25*25mm |
| Power | 50W | Chip Brand | LG&Epileds&Seoul |
About 50W UV Curing Flashlight
Its ergonomic compact, lightweight, and user-friendly design ensures comfort during extended use, providing
optimal control for precise applications. Its eco-friendly powerful UV LED modules effectively replace traditional
mercury bulbs able to cure heat-sensitive materials comfortably and reduce power consumption and environmental impact.
Its efficency outstands traditional curing methods enhancing productivity without sacrificing quality. It is versatile
and reliable and caters to electronics, medical device assembly, automotive repairs, and more.
| Item | 50W UV Curing Flashlight |
| Power | 50W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 50mm*52mm*123mm |
| Luminous Size | 25*25mm |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Cooling scheme | Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply |
| Lifespan (hours) | 15000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Advantage
1.
The
energy
saving
effect
is
remarkable,
up
to
90%.
2. Long service life: more than 10,000 hours.
3. Eco-friendly: RoHS compliant, mercury-free.
4. We support OEM and ODM service to customized.
5. Every product has a professional test before shipment.
6. Our product power ranges from 0.5W to 1,000W.
7. We are a manufacturer and have our own factory.
FAQ
Q1. What's the whole UV LED curing system including?
A1: The whole UV LED curing system including UV LED Curing Controller and UV LED Lamp head.
Q2.
Can
I
use
my
own
PLC
and
Electric
cabinet?
A2:
Yes,
of
coures.
Our
UV
LED
driver
provide
RS485
communication.
Q3.How
to
proceed
an
order
for
UV
LED
curing
system?
A3: Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly
customer
confirms
the
samples
and
places
deposit
for
formal
order.
Fourthly
We
arrange
the
production.
Q4.
Is
it
OK
to
print
my
logo
on
UV
LED
curing
system?
A4:
Yes.
Please
inform
us
formally
before
our
production
and
confirm
the
design
firstly
based
on
our
sample.
Q5.Do
you
offer
guarantee
and
installation
service
for
the
products?
A5:
Yes,
we
offer
15000HRS
service
and
1
year
free
warranty.
The
installation
service
can
provided
but
should
be
payed
according different country and different system.

If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.