| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Curing Lamp 1200W |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Size | 650mm*305mm*95mm |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Curing Lamp 1200W |
| Cooling scheme | Air-cooled | Material | Aluminum |
| Model Number | UV LED Curing Lamp 1200W | Supply Ability | 10000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 10-15 Work days |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Luminous Size | 610mm*250mm |
| Application | UV PRINTER,UV INK,UV CURING | Power | 1200W |
Specification of UV LED Curing Lamp 1200W
| Item | UV LED Curing Lamp 1200W for printing |
| Power | 1200W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 650mm*305mm*95mm |
| Luminous Size | 610mm*250mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Air-cooled |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 10000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
What are the characteristics of UV LED Curing Lamp 1200W?
In recent years, UV LED Curing Lamp 1200W technology has received close attention from the world, and many industrial production fields are gradually choosing UV LED light sources to replace traditional UV mercury lights. The UV LED Curing Lamp 1200W technology is environmental friendly that realizes the concept of environmental sustainability through use of light emitting diodes. Compared with the traditional UV mercury lamps, it has more higher efficiency and low energy consumption. Following are a few features of UV LED Curing Lamp 1200W:
1. The characteristics of the UV LED Curing Lamp 1200W source are that it belongs to a single-band ultraviolet light, with high luminous efficiency and low energy consumption. The UV LED Curing Lamp 1200W source can convert electrical energy into light energy through the led chip, and can emit a single-band ultraviolet light source. 365/385/395/405nm these bands. Compared with the traditional UV mercury lamp, only a small part of the full-band ultraviolet light emitted can actually exert energy efficiency. At the same time, the mercury lamp will generate a large amount of heat energy when it is in use, resulting in a large amount of energy consumption to a large extent;
FAQ
Q1:
Can
you
accept
the
sample
order?
Yes,
we
can.
we
welcome
sample
order
to
test
and
check
quality.
Q2:
Could
I
put
my
logo
on
it?
Of
course.
The
logo
can
be
made
according
to
your
requirements
once
you
reached
our
MOQ.
Q3:
What's
your
packaging?
We
have
a
color
box
and
a
carton.
Welcome
to
customize
if
you
need
it.
Q4:
What's
your
lead
time?
3-7
days
for
the
sample
orders
in
the
stock.
25-30
days
for
mass
production.
Q5:
What's
your
quotation
terms?
FOB,
CIF,
CFR,
EXW
are
available.

If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.