| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | 360W UV Curing Lamp |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Control Mode | Manual, Automatic | Size | 140mm*50mm*24mm |
| Diode Type | 3535 smd type | Packaging Details | Carton |
| Curing Speed | 2-3s/time | Light Source | UV LED |
| Supply Ability | 10000 | Feature | Good quality water cooling system |
| Emitting Color | UV | Curing Time | 2-3s |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Voltage | 110V-220V |
| Luminous Size | 120mm*20mm | Place of Origin | CHINA |
| Model Number | 360W UV Curing Lamp | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Wavelength | 365nm, 385nm, 395nm, 405nm | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Type | UV Curing Lamp |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 10-15 Work days |
| Cooling Mode | water cooling | Encapsulation Process | High Temperature Quartz Lens Package |
| Application | Printing, Coating, UV ink | Power | 360W |
UV
Curing
System
Features
1.High
light
intensity;
2.Light
intensity
auto
adjust
according
printer
speed;
3.Light
intensity
and
be
adjust
and
display;
4.Light
can
on/off
part
or
full
according
different
print
size;
5.Temperature
display
and
over
temperature
control;
6.Single
UV
lamp
can
be
controlled
independently;
7.Warning
while
short
circuit;
8.Over
temperature
alarm,
assure
the
products
work
well
Specification
of
UV
LED
Curing
System
| Item | UV LED Curing System 360W for printing |
| Power | 360W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 140mm*50mm*24mm |
| Luminous Size | 120mm*20mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water-cooled |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 10000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Application
Our
UV
LED
curing
systems
are
widly
used
in
glass
industry,
decoration
industry,
building
materials
industry,
furniture
industry,
etc.
It's
suitable
for
kinds
brand
of
inkjet
sprayers
such
as
Konika,Xaar,
Ricoh,
and
kinds
of
printers
includingflatbed
printer,
roll
to
roll
printer,
wide
format
printer,
inkjet,
digital
printer,
rotary
press
etc.
RFQ
Q1.
How
to
deliver
the
shipment?
A1:Generally
speaking
,we
can
ship
the
products
by
DHL,
UPS
,FEDEX
express
etc.For
big
weight
and
value
products,
we
suggest
to
ship
by
sea.
Q2.What's
the
emitting
window
do
I
need?
A2:It
depends
on
your
curing
area.Or
you
can
tell
us
your
area
and
we
will
recommend
our
best
solution
to
you.
Q3.
What
is
your
sample
policy?
A:
We
can
supply
the
sample
if
we
have
ready
parts
in
stock,
but
the
customers
have
to
pay
the
sample
cost
and
the
courier
cost.
Q4.
Do
you
test
all
your
goods
before
delivery?
A:
Yes,
we
have
100%
test
before
delivery
Q5:
What
about
the
after-sales
service?
A5:
YM
provides
spare
parts
for
replacement,
and
24
hours
online
and
video
technical
support.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.