| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | 50W UV Flashlight |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Flashlight Type | UV Flashlight | Place of Origin | CHINA |
| Warranty | 1 Year | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Curing Light | Material | Aluminum Alloy |
| Cooling scheme | Air cooling | Model Number | 50W UV Flashlight |
| Supply Ability | 10000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Wavelength | 365/385/395/405nm(Optional) | Name | 50W UV LED Curing Flashlight |
| Product Size | 52*50*123 mm | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Curing Time | 2-3s |
| Luminous size | 25*25 mm | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days | Minimum Order Quantity | Negotiate |
| Power | 50W |
Advantages
1. Features:Fast, flexible curing and drying
2. Cool Printing Environment: Enables to print on heat sensitive substrates, viz. thin slides, self-adhesive sheet,
stretch PVC materials, and more. Minimum heat resistance allows effective bi-directional calibration.
3. Easy Switch OFF and ON: Easily switch ON and OFF without degradation of intensity. Thus, there is no warm up
time which leads faster operation with high productivity.
4. Long life of the Machine: LED has a long life. Thus, they offer long term benefits without lamp down time or any other
consumable cost. Power Saving: Consumes low electricity. Thus, it saves power and offers cost effective solution.
5. Environmental Friendly: Doesn’t consist mercury (a non-disposable element) and ozone gas that can harm the environment.
| Item | 50W UV LED Curing Flashlight |
| Power | 50W |
| Color | UV |
| Product Size | 52*50*123 mm |
| Chip Material |
LG/ Seoul/ Epileds (Optional) |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme |
Air cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Guangdong, China |
Advantage of ultraviolet curing technology
FAQ
1. What's the whole UV LED curing system including?
The
whole
UV
LED
curing
system
including
UV
LED
Curing
Controller
+
UV
LED
Lamp
head.
2.
Can
I
use
my
own
PLC
and
Electric
cabinet?
Yes,
of
coures.
Our
UV
LED
driver
provide
RS485
communication.
3.How
to
proceed
an
order
for
UV
LED
curing
system?
Firstly let us know your requirements or application. Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
4. Is it OK to print my logo on UV LED curing system?
Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
5.Do you offer guarantee and installation service for the products?
Yes, we offer 24hours after-sale service and 1 year free warranty. The installation service can provided
but should be payed according different country and different system.

If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.