| Price | Negotiate |
| MOQ | 1 unit |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Curing Lamp 1500W |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Packaging Details | Carton |
| Product Name | UV LED Curing Lamp 1500W | Cooling scheme | Water-cooled |
| Model Number | UV LED Curing Lamp 1500W | Supply Ability | 10000 |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate | Wavelength | 395nm |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 10-15 Work days |
| Minimum Order Quantity | 1 unit | Luminous Size | 255*32MM |
| Application | Furniture Varnish Drying, biomedical | Power | 1500W |
UV
LED
Curing
Lamp
Product
Description
| Item | UV LED Curing Lamp 1500W |
| Power | 1500W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 275*65*32MM |
| Luminous Size | 255*32MM |
| Chip Material | LG,Seoul |
| Wavelength | 395nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
The UV LED lamp can instantly start up and work without preheating and standby mode.
The UV LED lamp is suitable for many curing base materials,like the soft, rigid, absorbent and non-absorbent materials.
1. advertising Printing
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.