| Price | Negotiate |
| MOQ | 1 unit |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV lnk Curing Lamp 2400W |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Size | 432mm*242mm |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV lnk Curing Lamp 2400W |
| Cooling scheme | Water-cooling | Model Number | UV lnk Curing Lamp 2400W |
| Supply Ability | 10000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | Price | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days | Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Luminous Size | 400mm*200mm | shell material | Aluminum profile |
UV lnk Curing Lamp 2400W Led UV Ink Drying System LED UV Light Ultraviolet Lamp
UV lnk Curing Lamp 2400W Product Description
| Item | UV lnk Curing Lamp 2400W |
| Power | 2400W |
| Color | UV |
| Diode type | 3535 smd type |
| Number of lamp beads | 800 pcs |
| View Angle of the Lens | 60 degree |
| Size | 432mm*242mm |
| Luminous Size | 400mm*200mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Water cooling |
| shell material | Aluminum profile |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply, lamp + power supply + water tank |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Q1 : Can your products’ label, packaging, design be customized?
A : Yes, we offer customization service on these.
Q2 : What is your monthly production capacity?
A : Our factory production capacity is 10,000 sets of lighting systems per month.
Q3 : What is your minimum order quantity?
A : MOQ 2 set, but we also accept sample order for quality clients.
Q4 : Can I get a sample for quality check?
A : Yes, we offer sample.
Q5 : How soon is the lead time?
A : For sample order, 3-5 days. For bulk order, 9-15 days.
Q6 : What is the lifetime of your lighting systems?
A : Our lighting systems can work at least 3 years, these lighting bulbs should be replaced regularly.
If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.
Umi@ymleduv.com , Thank you for your attention.