| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 10-15 Work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Curing Equipment 1200W |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 |
| Place of Origin | CHINA | Size | 430*65.5*90mm |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Curing Equipment 1200W |
| Cooling scheme | Air- cooled | Model Number | UV LED Curing Equipment 1200W |
| Supply Ability | 10000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 10-15 Work days |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Diode type | 3535 smd type |
| Number of lamp beads | 480pcs | Luminous Size | 400*20mm |
UV LED Curing Equipment Product Description
| Item | UV LED Curing Equipment 1200W |
| Power | 1200W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 480 pcs |
| Diode type | 3535 smd type |
| Size | 430mm*65.5mm*90mm |
| Luminous Size | 400mm*20mm |
| Chip Material | LG,Seoul,Epileds |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Cooling scheme | Air/Fan cooling |
| Application | Apply in various printing industries, painting, and glue. |
| optional | Single lamp, lamp + power supply |
| Lifespan (hours) | 20000 hours |
| Warranty | 1 year |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
Matters
needing
attention
Warm
tips,
in
order
to
make
our
products
play
the
best
performance
and
reduce
customer
failure
in
the
use
of
products,
please
note:
1)
The
operation
of
welding
should
not
exceed
the
time
limit;
2)Make
sure
that
the
welding
temprature
is
below
260C
degrees
at
all
time.
3)Aviod
lens
damage
during
welding.
4)
Make
sure
that
the
cooling
system
is
working
actively,
efficeiently
and
is
dissipating
heat.

If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.