| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Place of Origin | CHINA | View Angle of the Lens | 180 degree |
| Packaging Details | Carton | Product Name | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Model Number | UV LED Flashlight COB Module 3634 | Module size | 36mm*34mm |
| Supply Ability | 100000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Brand Name | YM | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 7-10 work days |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Voltage | 24V |
| Current | 3A | Power | 72W |
UV Flashlight LED COB Module 365nm 385nm 395nm 405nm 72W Curing Lamp
Description of UV LED Flashlight Module:
UV
LED
Flashlight
Module
can
be
applied
with
either
Water-cooling
or
wind-cooling
method.
Other
curing
size
and
voltage
can
be
designed
according
your
requirement,
including
mix
wavelength
special
wavelength
and
curing
size.
High
efficiency
and
low
consumption.
Apply
in
various
printing
industries,
painting,
and
glue.
Specification of UV LED Flashlight COB Module:
| Product Name | UV LED Flashlight COB Module 3634 |
| Power | 72W |
| Color | UV |
| Number of lamp beads | 28 pcs |
| Diode type | COB smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 180 degree |
| Module size | 36mm*34mm |
| Luminous Size | 20mm*20mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 24V |
| Current | 3A |
| Chip Material | Epileds |
| Encapsulation process | High temperature quartz lens package COB Module |
| Module material | 1.5mm COB Aluminum plate |
| Lifespan (hours) | 20000 |
| Warranty | 1 year |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |
FAQ
Q1.
Are
you
a
factory?
A:
Yes!
We
are
a
factory
in
Shenzhen.
We
have
been
producing
UV
LED
products
for
seven
years.
Q2.
What
are
your
main
products?
A:
UV
LED
lamp
beads;
UV
LED
module;
UV
LED
single
lamp
and
UV
equipment.
Q3.
How
about
the
quality
of
the
leds?
A:
Please
do
not
worry
about
the
quality.
Our
company
is
the
main
manufacturer
of
LEDs
in
China.
The
payment
can
be
T/T
transaction/
Trading
platform
payment.
why choose us
1. Well-known chip material
2. 99.99% gold wire bonding
3. 2 years warranty
4. Over 10 years work experience technical service team
5. 24 hours service Professional sales team
6. Free Sample is available
7. Fast delivery
8.100% QC inspection Before Shippment
9. Aiming at the consult of "high quality, zero defect”, give you the best quality, best service.


If you have other needs, please contact us to provide you with the best solution.