| Price | Negotiate |
| MOQ | Negotiate |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Brand | YM |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Model Number | 3535 UV LED SMD Chip-Q-LG |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 |
| Place of Origin | CHINA | Packaging Details | Carton |
| Model Number | 3535 UV LED SMD Chip-Q-LG | Lens Material of Diode | quartz |
| Supply Ability | 100000 | Certification | High-tech Enterprise Certificate |
| Name | 3535 UV LED SMD Chip-Q-LG | Brand Name | YM |
| Payment Terms | T/T | size | 3.5mm*3.5mm |
| Price | Negotiate | Delivery Time | 7-10 work days |
| Minimum Order Quantity | Negotiate | Voltage | 3.4-3.8V |
| power | 3W | Current | 0.5-0.7A |
3535
3W
UV
LED
SMD
Chip
High
Power
UV
Lamp
Beads
365nm
385nm
395nm
405nm
Description
of UV
LED
SMD
| Item | 3535 UV LED SMD Chip-Q-Epileds |
| Power | 3W |
| Emitting color | UV |
| Diode type | 3535 smd |
| Lens Material of Diode | quartz |
| View Angle of the Lens | 60 degree, 120 degree |
| size | 3.5mm*3.5mm |
| Wavelength | 365nm,385nm,395nm,405nm |
| Voltage | 3.4-3.8V |
| Curent | 500-700ma |
| Chip Material | LG, Seoul, Epileds |
| Welding temperature | ≤220 degrees |
| Lifespan (hours) | 20000-30000 |
| Warranty | 1 years |
| Application | Apply in various UV printing industries, painting, UV lnk,and UV glue. |
| Place of Origin | Shenzhen, Guangdong, China |


why
choose
us
1.
Well-known
chip
material
2.
99.99%
gold
wire
bonding
3.
2
years
warranty
4.
Over
10
years
work
experience
technical
service
team
5.
24
hours
service
Professional
sales
team
Application
of
UV
LED
Module
1.
advertising
Printing
2.
3D
printing
3.
Bar
code
printing
4.
PCB
board
protection
5.
Lens
UV
glue
bonding
If
you
have
other
needs,
please
contact
us
to
provide
you
with
the
best
solution.
Thank
you
for
your
attention.